Vlada Crne Gore opredijelila je po 100.000 eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja, kazao je premijer Milojko Spajić na društvenoj mreži “X”.
“Crna Gora ispravlja višedecenijsku nepravdu – obeštećenje za porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih”, napisao je Spajić.
Kako je kazao, Vlada je opredijelila po 100.000 eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica.
“Na osnovu danas usvojene informacije 44. Vlade, porodicama će ove godine biti isplaćeno po 50 hiljada eura, i još po toliko 2026. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali je poštovanje osnovnih ljudskih prava, jednak tretman i vraćanje povjerenja u institucije naša obaveza”, istakao je.
Kako je zaključio, suočavajući se sa prošlošću, gradimo bolju budućnost.
Prvi put, nakon više od tri decenije, porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih, dobiće konkretnu pomoć države.
Crna Gora ispravlja višedecenijsku nepravdu – obeštećenje za porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih. Vlada je opredijelila po 100 hiljada eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica. Na osnovu… pic.twitter.com/ZG2lUf8vVG
— Milojko Spajić (@MickeySpajic) April 25, 2025
Vlada će pomoći porodicama žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica sa po 100 hiljada eura – po 50 hiljada eura ove i po 50 hiljada eura naredne godine.
„Država povodom ovih događaja, decenijama unazad, nije uspjela da zaštiti osnovna ljudska prava svojih građana i sve do 44. Vlade nije prepoznat značaj suočavanja sa prošlošću, priznanja propusta, preuzimanja odgovoronosti, potrebe međuljudske solidarnosti i vraćanja povjerenja u državne institucije. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali se sada simbolički odaje počast otetim i ubijenim putnicima iz voza na stanici Štrpci, 28. februara 1993. – Esadu Kapetanoviću, Iljazu Ličini, Fehimu Bakiji, Šeću Softiću, Rifatu Husoviću, Senadu Đečeviću, Jusufu Rastoderu i Ismetu Babačiću“, navode u saopštenju iz Kabineta premijera.
Dodaju da kao što je premijer Spajić obećao prije godinu, država nije zaboravila ni žrtve bombardovanja mosta u mjestu Murino, 30. aprila 1999. godine, Miroslava Kneževića, Oliveru Maksimović, Juliju Brudar, Vukića Vuletića, Milku Kočanovića i Manojla Komatina, kao i Pašku Junčaj, koja je nastradala iste godine tokom bombardovanja u Tuzima.
Pomoć će dobiti i porodica Osma Bajrovića, izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, koji je deportovan u Crnu Goru 1992. godine, čiji posmrtni ostaci još nijesu pronađeni.
Vlada, na čelu sa premijerom Milojkom Spajićem, realizuje obeštećenje poslije usvajanja Informacije Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije koje predvodi Damir Gutić i inicijative potpredsjednika Vlade Miluna Zogovića i nakon što je Skupština Crne Gore 28. februara 2025. godine usvojila izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.
„Priznanje patnje porodica civilnih žrtava ratova ’90-ih, institucionalna zaštita, te priznanje propusta i ispravljanje nepravde, obaveza je društva koje baštini vladavinu prava i vrijednosti građanske države“, poručuju iz Kabineta premijera.