Zamolio bih gospodina Đeljošaja da tehničke stvari ne izdiže na nivo remećenja i odlaganja popisnog procesa, poručio je odlazeći ministar zdravlja Dragoslav Ščekić u regovanju na jučerašnje saopštenje predsjednika opštine Tuzi.
Naime, Đeljošaj kao predsjednik popisne komisije opštine Tuzi, juče je pozvao Vladu u tehničkom mandatu na hitnu reakciju, a povodom odlaganja popisa stanovništva i zamjene rukovodstva Uprave za statistiku (MONSTAT).
Svi koji iskreno vole Crnu Goru, po riječima ministra, treba da daju doprinos da se poštuju Ustav i zakoni, i da se kroz sve takve procese omogući da se svaki građanin osjeća slobodno i, kako kaže, “iznese nesmetano svoj stav i rasterećeno odgovori na određena pitanja koja su plod već ustaljene prakse”.
“Posebno želim da podsjetim da smo potpisnici Memoranduma o saradnji, koji je upravo pokazao jednu dobru namjeru da se sve tenzije koje su plod nekog prethodnog perioda spuste i prevaziđu, da se vrati razumijevanje i poštovanje razlika među narodima u Crnoj Gori, i da se svi osjećamo kao neodvojivi dio naše velike Crne Gore, a da će upravo ovi procesi pokazati taj potrebni duh, da demokratski iskoračimo naprijed. Da se oslobodimo stege i zablude prošlosti i da se naši građani napokon slobodno izjasne, bez pritiska kakav je postojao u prethodnom periodu”, naveo je Šćekić u reagovanju
Ono što je interes svih u Crnoj Gori, kako ističe ministar, jeste mnogo bolja socioekonomska situacija.
“Na čemu je 43. Vlada do sada značajno doprinijela, a kroz popis treba da dobijemo vrlo relevantne odgovore, kako bi mogli na tim pokazateljima da usmjerimo Crnu Goru u pravcu razvoja i napretka, i boljeg života za sve naše građane”, dodao je Šćekić.
Prema tome, kako još dodaje, svaki zahtjev za odlaganje popisa je odlaganje smjernica za bolje sjutra i “izazivanje nepotrebnih tenzija koje smo, nadam se, prevazišli ili makar pokazali da možemo prevazići”.
“Tehnička pitanja ne smiju biti potencirana kao problem i podizati na nivo neregularnosti, naprotiv, ako su zakonita i mogu pomoći unapređenju, bez nekih zadnjih namjera, onda ih treba i razmotriti i unaprijediti i iz tog razloga pozivam i MONSTAT da sagleda sve sugestije, kako bi se popisni proces sproveo što preciznije i kako bi nakon 12 godina imali relevantne podatke”, zaključio je Šćekić.