Ministarstvo finansija je danas dostavilo Specijalnom državnom tužilaštvu izvještaj budžetske inspekcije za Agenciju za sprječavanje korupcije, po kojem je formiran krivični predmet, saopštio je CdM-u državni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić.
Prema njegovim riječima ovaj predmet je dodijeljen u rad u skladu sa internim pravilima.
Direktorica Agencije za sprječavanje korupcije Jelena Perović prošle godine na osnovu spornih rješenja za varijabilni dio zarade i prekovremeni rad prihodovala 13.447 eura, navodi se u izvještaju Budžetskih inspektora.
Pored toga inspektori su utvrdili i da je Perovićeva po osnovu rješenja koja su donesena mimo zakona za rad u radnim grupama ostvarila naknadu od 8.722 eura.
Budžetska inspekcija utvrdila je brojne nepravilnosti tokom inspekcijskog nadzora u Agenciji za sprječavanje korupcije, na čijem je čelu Jelena Perović. Izvještaj je objavljen sa sajtu Ministarstva finansija.
ASK: Tužilaštvo treba da se uključi, ali ćemo tek vidjeti čija odgovornost će se utvrđivati
Iz ASK-a su saopštili da pozivaju Specijalno državno tužilaštvo da pokrene krivični postupak ukoliko u tom zapisniku i njegovom dodatku i na jednom mjestu nađu pomen nezakonito ili protivpravno pribavljene imovinske koristi.
“Zapisnik od 30 strana Budžetske inspekcije na kojima su navodne opisane nepravilnosti u Agenciji za sprječavanje korupcije ne postoji. Postoji zapisnik na 30 strana sa navedenim imenima zaposlenih u Agenciji i iznosima zakonito isplaćenih zarada i naknada zarada, koja su „slučajno“ na pogrešan način anonimizirana, te dostupna cijeloj javnosti”, kazali su iz ASK.
Navode da su sigurni da tužilaštvo treba da se uključi u ovaj slučaj, ali će tek vidjeti čija će se odgovornost utvrđivati.
“Ako već budžetske inspektorke mogu da preuzmu ulogu Ustavnog suda, mogu i pojedini mediji ulogu redovnih sudova, i to presuđujući u svoju korist, a protiv javnog interesa. Poštovani građani, Agencija za sprječavanje korupcije postoji zbog vas, a zaposleni u njoj predano rade i mnogo više od onog za što su plaćeni kako bi dali puni doprinos procesu priključivanja Crne Gore Evropskoj uniji. Kada se to i bude desilo, onda će nadležne institucije EU otkrivati i utvrđivati koruptivne radnje u svim segmentima našeg društva, a postupci će se voditi i pred nadležnim evropskim sudovima. Koga je strah od toga? Vrijeme je najbolje rešeto, koje će pokazati ko je i zbog kakvih i čijih interesa dijelio, a ko primao kapom i šakom”, zaključuju u ASK.