Tokom prošle godine na crnogorskim drumovima život je izgubilo 77 osoba, što je „crni rekord“, podaci su NVO „Alfa Centar“. Uzroke, prije svega, treba tražiti u ljudskom faktoru, propisima, mišljenja je saobraćajni vještak Goran Čarapić. Navodi da kazne nijesu dovoljno velike. Upozorava i da se ne zna čemu služe kamere, postavljene na većini raskrsnica u Podgorici.
Gotovo da nema dana da ne svjedočimo saobraćajnim nesrećama u zemlji. Za 11 mjeseci prošle godine, u 6052 udesa, poginulo je 77 osoba, a teže povrijeđene 574, kazu iz NVO Alfa Centar za Gradsku RTV.
“Osim apela na vozače, neophodno je da se upoznaju sa „crnim tačkama“ crnogorskih puteva – CT/BD, Lapčići/Stanišići, Ribarevina/BP, PG/Bioče, PG/CT, Jasenovo Polje/Vir, SUT/BR/UL”, navodi Vladana Mitrović iz Alfa Centra Nikšić.
Za ovako veliki broj saobraćajnih nesreća mnogo je razloga: neprilagođena brzina uslovima na putu, preticanje na mjestima gdje nema uslova za tu radnju, upotreba mobilnih telefona, vožnja pod dejstvom alkohola, ali i pješaci koji ne poštuju propise, objašnjava saobraćajni vještak Goran Čarapić.
U sistemu poboljšanja bezbjednosti saobraćaja potrebne su promjene, saglasni su sagovornici Gradske. Neophodno je, dodaju, pooštriti kaznenu politiku.
„Da bi to uradili moramo imati stacione radare, kada vozači nisu upućeni da li se tu radar nalazi i kada bi se ti vozači sankcionisali zbog prekoračenja. Kada se radi o samim raskrsnicama u Podgorici trebalo bi postaviti kamere, one postoje, ali kamere koje bi direktno pratile prolaz vozila kroz raskrsnicu i sankcionisali se svi oni učesnici koji ulaze u raskrsnicu kada je za njihov smjer crveni signal. Iskustvo je pokazalo da se mentalitet u saobraćaju mijenja kada se uvedu oštrije kazne za prekršaje, poput prekoračenja brzine, vožnje u alkoholisanom stanju ili zbog upotrebe mobilnih telefona. Možemo reći da, osim kazni, neophodno je raditi i na edukaciji vozača, kako bi svi zajedno oblast bezbjednosti saobraćaja pozicionirali visoko na ljestvici prioriteta“, objašnjava Čarapić.
Vozači svjesno krše zakon kada znaju da neće biti sankionisani, kaže Čarapić i poručuje da je potrebno napraviti sistem koji će stvoriti utisak kod svakog učesnika koji počini saobraćajni prekršaj da će biti kažnjen.