Očekujemo da će Ministarstvo pravde prepoznati važnost inicijative jer se radi o zaštiti nacionalnih interesa Crne Gore, kratko je kazala “Vijestima” ministarka Jakšić-Stojanović;
Novo krivično djelo – kupovina i korišćenje lažne obrazovne isprave u pravnom prometu Crne Gore inicirala je Međuresorska radna grupa MPNI, kojom rukovodi državna sekretarka Dragana Babović
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo je inicijativu Ministarstvu pravde da Krivičnim zakonikom prepozna novo krivično djelo – “kupovina i korišćenje lažne diplome”.
Ministarstvo je to učinilo na predlog Međuresorske radne grupe koja se bavi provjerom diploma stečenih u inostranstvu, kojom rukovodi državna sekretarka resora prosvjete Dragana Babović.
Ministarka prosvjete Anđela Jakšić – Stojanović potvrdila je “Vijestima” da je inicijativa upućena resoru Bojana Božovića.
“Očekujemo da će Ministarstvo pravde prepoznati važnost inicijative jer se radi o zaštiti nacionalnih interesa Crne Gore”, kratko je kazala Jakšić-Stojanović.
Krivičnim zakonikom Crne Gore prepoznato je za sada samo krivično djelo falsifikovanje isprave.
Zbog toga je, rečeno je “Vijestima” u Ministarstvu, Međuresorska radna grupa na sjednici 24. marta donijela zaključak da se inicijativom obrati Ministarstvu pravde.
“…Kako bi se sagledale mogućnosti da se u tekstu budućeg Predloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore prepozna novo krivično djelo – kupovina i korišćenje obrazovne isprave u pravnom prometu Crne Gore”, naglasili su iz Ministarstva.
Iz tog resora naglašavaju da je izuzetno važno da Ministarstvo pravde razmotri inicijativu Međuresorske radne grupe i time doprinese “ne samo unapređenju krivično-pravne zaštite obrazovnog sistema Crne Gore, već i sprečavanju zloupotreba i posljedica koje mogu imati lažne isprave na crnogorskom tržištu rada”.
Podsjetili su da je pred nadležnim crnogorskim organima u toku je veliki broj postupaka po prijavama zbog sumnje u falsifikat isprave, kao i sumnje u nezakonito sticanje obrazovnih isprava.
“Apelujemo na poslodavce da provjere da li njihovi zaposleni, koji su stekli obrazovanje u inostranstvu, imaju rješenje Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija o priznavanju. U suprotnom, svako zapošljavanje i ostvarivanje prava iz rada i po osnovu rada kao što je, pored ostalog, i uvećanje zarade je – nezakonito”, zaključili su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
Taj resor je nedavno saopštio i da su neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti.
Naglasili su da se radi o 64 takve diplome. Školi u Tutinu je prije gotovo šest godina zabranjen rad jer je utvrđeno da se za oko 1.400 eura i samo jednu školsku godinu osobe mogu prekvalifikovati u medicinske sestre i tehničare, tehničare u drumskom saobraćaju, medicinske radnike u vrtićima…
Vlada je krajem prošle godine, a na predlog Ministarstva i njihove Međuresorske radne grupe donijela odluku da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok tamošnji sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.
Tamošnje tužilaštvo tereti čelnike tih ustanova za trgovinu najmanje 49 visokoškolskih diploma: ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, menadžmenta…