Na nekoliko velikih farmi krava u Danilovgradu pojavila se kju groznica i dosad je eutanazirano najmanje 14 grla, kazao je za portal Javnog servisa direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.
“Mi smo uvijek zabinuti kad su u pitanju zoonoze, bolesti koje se sa životinja mogu prenijeti na čovjeka. To nije alarmantno stanje i ništa što se ne dešava inače za ovaj period godine”, rekao je Đaković.
Na pitanje zašto javnost nije upozorena ranije, Đaković kaže da se radi o uobičajenoj situaciji za ovaj period godine i da se to ponavlja iz godine u godinu.
“Kad je ljeto bolest se pojača, sa hladnim danima to pada. Možda je ima malo više nego prethodnih godina. Kju groznica je prisutna već godinama u Crnoj Gori. Ona se ne može suzbiti i iskorijeniti, čak kod nas se već i odomaćila pod nazivom “balkanski grip”, pojasnio je on.
Đaković kaže da je Uprava donijela program i set mjera koji će da sprovoditi kako bi učinili sve da bolest stave pod kontrolu.
“Formiran je i stručni tim koji sve prati”, kazao je on.
Đaković kaže i da postoji vakcina koju je odobrila Evropska unija i da se o tome razmišlja kao opciji.
“Ukoliko naš stručni tim donese odluku, moraćemo dvojiti sredstva za kupovinu te vakcine”, poručio je on.
Da se kju groznica pojavila i u Nikšiću potvrdila je i veterinarska inspektorka Slavica Sudžum.
“Na jednoj farmi u Nikšiću potvrđeni su slučajevi kju groznice. Nekoliko je krava eutanazirano i shodno preporukama zakopano, a nekoliko je oboljelih. Obaviještena je i epidemiološka služba u Nikšiću”, kaže Sudžum.
Ona smatra da država treba da donese odluku o vakcinaciji grla.
“Radi se o vakcini koja košta svega nekoliko eura. Svako grlo je vrijedno”, zaključuje ona.
Štaj je kju groznica
Kju groznica je profesionalna bolest stočara, veterinara i ljudi koji su u direktnom kontaktu sa životinjama.
Ova groznica, kada se unese u organizam, može i da ne izazove značajne simptome.
Međutim, javlja se i oboljenje koje se manifestuje povišenom temperaturom takođe upalom pluća, malaksalošću, a uspješno se liječi antibioticima. Izaziva je bakterija Coxiella burnetiid.