Više od pola godine nakon što su dokazi iz kriminalističke obavještajne agencije Evropske unije stigli crnogorskim istražiteljima, policajac je obavljao uobičajne službene zadatke, oružje i službena oprema bili su mu vraćeni, iako je označen kao jedna od dominantnih figura kavačkog kriminalnog klana
Više od pola godine nakon što su dokazi iz kriminalističke obavještajne agencije Evropske unije stigli crnogorskim istražiteljima policajac Ljubo Milović obavljao je uobičajne službene zadatke, oružje i službena oprema bili su mu vraćeni iako je u tim spisima označen kao jedna od dominantnih figura kavačkog kriminalnog klana zadužen za šverc kokaina.
Šifrovana komunikaciona mreža Sky ECC koju su dominantno koristili kriminalci “provaljena” je i ugašena početkom 2021. godine, a za to je najzaslužnija belgijska policija koja je tokom dvogodišnje istrage presrela milijardu poruka. U završnici te akcije belgijska policija je 9. marta te godine isključila sa mreže server ECC, zaplijenila ga i uhapsila 48 pripadnika organizovanih kriminalnih grupa. Prema njihovoj istrazi, oko 171.000 telefona bilo je opremljeno tom aplikacijom, objavilo je tada tužilaštvo Belgije…
Crnogorski istražitelji prve prepiske dobili su u julu 2021. godine, a potom ponovo 18. oktobra i krajem te godine. U prvim tranšama stigle su im poruke koje su, prema sumnjama evropske agencije, ovdašnji policajci i tajni agenti razmjenivali sa crnogorskim i srpskim kriminalcima.
Iako se ime Ljuba Milovića pominjalo u prvim prepiskama koje su stigle iz Europola, njemu su policijska značka i motorola vraćeni u januaru 2022. godine, pokazuju spisi Specijalnog državnog tužilaštva.
U tim dokumentima je izjašnjenje Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi, da je 13. januara 2022. godine Milović zadužio službenu legitimaciju br. 5165, ručnu radio vezu – motorolu serijskog broja 890TNN6486, sa rezervnom baterijom, punjačem i futrolom za nošenje…
Objašnjeno je da je četiri dana nakon što je Milović opremljen radio vezom i policijskom značkom, službeno oružje vraćeno njegovom kolegi Milanu Popoviću, takođe jednom od osumnjičenih pripadnika policijskog narko-kartela.
“Potvrdom o primopredaji Milanu Popoviću je 17. januara 2022. godine vraćen pištolj marke ‘glock 17’, serijskog broja RGH265, sa dva okvira, kutijom i priborom za čišćenje, službena legitimiacija br. 01268, ručna radio stanica marke ‘Motorola 850sM’ serijskog broja 8890TQQ6144, sa rezervnom baterijom, punjačem i futrolom za nošenje”, piše u izjašnjenju hercegnovske policije dostavljenom Specijalnom državnom tužilaštvu.
Iz te stanice policije specijalnim tužiocima su odgovorili i da je Milović službeni pištolj zadužio još 5. aprila 2018. godine, i to “glock 17” serijskog broja MPY142, sa dva okvira…
Četiri mjeseca nakon što su tom policajcu vratili službenu značku i radio vezu, preko koje je mogao dobijati sve informacije, “Vijestima” su kazali da je Milović neraspoređen i da je duže bio suspendovan…
On i Popović suspendovani su upravo 2018. godine zbog sumnje da su pretukli i zlostavljali konobara u Milovićevom lokalu, pokušavajući da od njega dobije priznanje za krivično djelo.
Iz Uprave policije od 25. oktobra ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” kada su posljednji put, nakon pokretanja disciplinskog postupka, Ljubo Milović i Milan Popović zaduženi službenim legitimacijama, službenim oružjem i sredstvima veze.
Ćute i na pitanja po čijem nalogu su oni zaduženi policijskim značkama, pištoljima i motorolama, do kada su dolazili na posao, jesu li dobijali radne zadatke i kakve.
Bez odgovora je ostalo i pitanje da li je i kada prekinut njihov radni status…
Na zahtjev specijalnog tužioca Jovana Vukotića, međutim, nisu smjeli da ćute. Njemu su objasnili da su Milovića “izbacili” iz policije tek 27. februara 2023. godine.