HomePolitikaOdržana još jedna runda razgovora PES-a i ZBCG: Spajić stigao do podrške...

Održana još jedna runda razgovora PES-a i ZBCG: Spajić stigao do podrške 49 poslanika i ide dalje

BOŠNJAČKA STRANKA SADA NE BI MOGLA DA DOBIJE MINISTARSTVA VANJSKIH POSLOVA I PROSVJETE, ALI BI, NAJVJEROVATNIJE, OSTATAK "STARE" PONUDE BIO NA SNAZI

Ukoliko dođe do dogovora Milojko Spajić će imati podršku 24 poslanika Evrope sad, 13 Koalicije Za budućnost Crne Gore, sedam Demokrata, sigurno dva poslanika albanskih partija, a moguće i tri i dva poslanika Socijalističke narodne partije

Predstavnici Pokreta Evropa sad i Koalicije Za budućnost Crne Gore održali su preksinoć još jednu rundu razgovora o konstituisanju 44 Vlade, na kojoj su napravljeni značajni pomaci, a sve će, prema tim informacijama, biti finiširano već sjutra, saznaje „Dan“ iz dobro obaviještenih izvora.

Za Koaliciju Za budućnost Crne Gore, koja je najavila da bi moglo doći do obostranog popuštanja, data je ponuda da dobiju mjesto potpredsjednika vlade za kapitalne investicije i tri ministarstva. Njima bi pripala ministarstva poljoprivrede, prosvjete i turizma. Istovremeno, postoji želja da se „otkoče“ pregovori i kada su funkcije u parlamentu u pitanju, pa bi ova koalicija dobila dva potpredsjednička mjesta. I to nije sve.

BOŠNJAČKA STRANKA SADA NE BI MOGLA DA DOBIJE MINISTARSTVA VANJSKIH POSLOVA I PROSVJETE, ALI BI, NAJVJEROVATNIJE, OSTATAK „STARE“ PONUDE BIO NA SNAZI

Prema nezvaničnim informacijama, Koalicija Zajedno za budućnost Crne Gore dobila bi veliki procenat mjesta u upravnim i odborima direktora koja se politički rješavaju. Iste informacije govore da bi ZBCG skoro isti procenat, na isti način, dobili i u diplomatskim službama Crne Gore.

SNP-u ostaje Ministarstvo sporta i mladih

Prema nezvaničnim informacijama, i Socijalističkoj narodnoj partiji čiji je predsjednik Vladimir Joković, su otvorena vrata 44. Vlade. Ova partija bi i dalje imala Ministarstvo sporta i mladih na čijem čelu je Vasilije Lalošević. Procjene su da je ovo ministarstvo dobro radilo i da bi valjalo održati kontinuitet tog rada. Podsjetimo, SNP je u 43. Vladi imalo i ministarstva pravde, finansija, zdravlja i poljoprivrede.

Očekuje se da SNP uđe u vladu, a ova partija je svoje učešće u vlasti na neki način uslovljavala tražeći da ona ima podršku veću od 43 poslanika u Skupštini Crne Gore. To će sada biti i ostvareno ako dođe do najavljenog dogovora PES-a i Koalicije Za budućnost Crne Gore.

Ukoliko dođe do dogovora ove dvije političke grupacije, već izvjesni mandatar Milojko Spajić imaće podršku 49 poslanika u Skupštini Crne Gore. Njegovu vladu bi podržalo 24 poslanika Evrope sad, 13 Koalicije Za budućnost Crne Gore, sedam Demokrata, sigurno dva poslanika albanskih partija, a moguće i tri i dva poslanika Socijalističke narodne partije.

Spajić se, međutim, neće zaustaviti na tome. Od najavljenog reseta pregovora, očigledno neće biti ništa, ali će biti promijenjen dio ponude za neke partije. To se prije svega, odnosi na Bošnjačku stranku i zato treba očekivati brzi susret lidera PES-a i predsjednika BS Ervina Ibrahimovića. Prema našim nezvaničnim informacijama, Spajić će u svakom slučaju ponuditi Bošnjačkoj stranci ulazak u 44. Vladu, ali su se sada okolnosti značajno promijenile i Ibrahimović će dobiti ponudu po principu „uzmi ili ostavi“, ali će ona, kako saznajemo, biti korektna i u PES-u očekuju da bude prihvaćena.

Više partija manje ucjena

Prema nezvaničnim informacijama našeg lista, budući mandatar Milojko Spajić je insistirao na širokoj vladi, jer se „opekao“ na početku pregovora, kada su neke partije tražile previše resora, što je pokazivalo da posjeduju veliki ucjenjivački kapacitet. Sada toga neće biti, a postoje i rezervne varijante koje mogu da isključe sve nerealne zahtjeve pojedinih partija.

Široka vlada će omogućiti i rješavanje problema koji su stvoreni nemogućnošću obezbjeđivanja u parlamentu dvotrećinske, odnosno tropetinske većine, što će, ako bude postignut dogovor sa Koalicijom Za budućnost Crne Gore, sada biti moguće.

Jasno je da Bošnjačka stranka sada ne bi mogla da dobije Ministarstvo vanjskih poslova i prosvjete, koje je, očigledno, pripalo ZBCG, ali bi, najvjerovatnije, ostatak „stare“ ponude bio na snazi.

Postoje, međutim, mišljenja da Ibrahimović možda neće prihvatiti da Bošnjačka stranka bude u vladi sa Koalicijom Za budućnost Crne Gore, što sada ne bi ni predstavljalo veliki problem. U Pokretu Evropa sad i ranije je preovladavao stav, bez obzira na odluku Bošnjačke stranke, da jedan broj ministara i državnih sekretara sa njihove funkcionerske liste bude iz redova manje brojnih naroda, pa se ne bi moglo govoriti da nisu zastupljeni u novoj izvršnoj vlasti.

GP URA pominju samo ambasadori

U ovom trenutku gotovo je izvjesno da GP URA neće biti dio 44. Vlade, mada postoje nezvanične informacije da su pojedini ambasadori iz Evropske unije insistirali da i oni uđu u izvršnu vlast, naročito sadašnji premijer Dritan Abazović i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić. U PES-u, međutim, GP URA i ne pominju, a da će biti opozicija najavio je i sam Abazović izjavljujući nedavno da oni sebe vide u 45. Vladi.

– Našu podršku ne mogu da imaju oni koji sa nama ne razgovaraju. Mi sebe vidimo u 45. Vladi, što se prije formira 44. Vlada, to će prije biti 45. Vlada – kazao je Abazović.

Istakao je da oni moraju da vide da li oni mogu da dođu do te većine.

– Ako ne dođu, mi ćemo predložiti model. Što je prije naprave, to je bolje za nas. Ušli smo već u vanredno zasijedanje. Ja sam predsjedniku Milatoviću kazao kakvo je trenutno stanje u zemlji i građani ne treba da brinu – kazao je nedavno Abazović.

Nije, međutim, još jasno kako će izgledati vlada ako u nju uđu i Bošnjačka stranka i Koalicija Za budućnost Crne Gore. Prema nekim informacijama, ona je sa sadašnjih 18 ministarstava trebalo da se proširi na 22, a sada se već govori o 24 resora. Ti resori bi nastali dijeljenjem sadašnjih, kao što je na primjer Ministarstvo kapitalnih investicija, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma ili Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja. Ulaskom ZBCG u vladu iz igre ispadaju Adrijan Vuksanović i Hrvatska građanska inicijativa, koji su se već izjasnili da sa ovom koalicijom ne žele da sarađuju.

Gotovo je izvjesno da će predsjednik Skupštine biti lider Demokrata Aleksa Bečić, a da će njegovi kadrovi biti na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova, odbrane i imaće potpredsjednika vlade zaduženog za bezbjednosne službe. Budući mandatar Milojko Spajić ima i par rezervnih varijanti, pa tako može da razmišlja, u slučaju pojačanog intenziteta ucjena od pojedinih partija, i na neke političke subjekte koji su bili u predizbornoj koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista, kao što su Socijaldemokrate ili Demokratska unija Albanaca Mehmeta Zenke. Podsjetimo, ove dvije partije su dale signale da bi ušle u vladu pod određenim uslovima.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments