Nezapamćena kriza u Željezničkom prevozu (ŽPCG). Vozovi Željezničkog prevoza juče nisu saobraćali na relaciji Podgorica–Nikšić i Podgorica–Bar (izuzev polaska u 13 časova), kao ni na relaciji Bar – Bijelo Polje, pa su putnici preusmjeravani na alternativni prevoz autobusima.
Izvršna direktorica Željezničkog prevoza Dragana Lukšić za „Dan“ je kazala da su vozovi zaustavljeni zbog sitnih kvarova, tačnije zbog kvara česme, odnosno sistema vode za toalete.
– U pitanju su mali kvarovi, kvar na česmi, odnosno sistemu vode za toalete, u pitanju je ta neispravnost. Takvi kvarovi nisu velikog obima. Takođe, na jednom vozu je bio neispravan sat brzinomjerskog uređaja. Na elektromotornom ruskom vozu smo imali opravku točkova. Po pravilniku, sve to mora biti ispravno, tako da kada su to zaustavili, nisam mogla da im kažem da postupe drugačije – izjavila je Lukšić za „Dan“.
Istakla je da u ovakvim postupcima postoji sumnja u opstrukciju dijela zaposlenih, tačnije pregledača vozova i mašinovođa, koji su nedavno tražili povećanje plate.
Ministarstvo traži da menadžment preuzme odgovornost
Iz Ministarstva saobraćaja juče su se oglasili i kazali da intenzivno prate dešavanja u Željezničkom prevozu i u vezi sa tim već su upućeni dopisi ka Upravi za željeznicu kako bi se izvršio nadzor.
– Svjesni da se ŽPCG suočava sa problemima koji su naslijeđeni iz prethodnog perioda, Ministarstvo saobraćaja preduzima sve korake iz svoje nadležnosti kako bi se postojeća situacija prevazišla. Ipak, poučeni lošim iskustvima iz prošlosti, za Ministarstvo saobraćaja je imperativ bezbjednost putnika i u tom smislu smatramo odgovornim ako je zaista došlo do kvara na vozovima da se isti zaustave. Važno je pomenuti da je ŽPCG obezbijedio građanima prevoz i pored toga što su vozovi bili u nemogućnosti da saobraćaju. Ipak od menadžmenta ŽPCG očekujemo da preuzme odgovornost u ovako teškom momentu i pokuša da obezbijedi protok željezničkog saobraćaja, istovremeno vodeći računa o bezbjednosti putnika. Ministarstvo je već preduzelo sve korake iz svoje nadležnosti i očekujemo da inspekcijski nadzor pokaže pravo stanje u ovoj kompaniji – poručili su iz resora Maje Vukićević.
Naveli su da su u prethodnom periodu obezbijedili 30 miliona eura za kupovinu novih vozova, i taj postupak vodi ŽPCG.
„Dan“ je tokom jučerašnjeg dana došao do informacija da su u ranijem periodu vozovi saobraćali iako nisu bile ispravne česme.
– Moguće da je u pitanju njihov revolt, s obzirom na to da preduzeće nije bilo u mogućnosti da im poveća plate, pa je ovo bio njihov sledeći korak – kazala je Lukšić, koja će danas imati pres-konferenciju u vezi sa zaustvljanjem vozova.
Sukob na relaciji menadžment – mašinoviđe i pregledači počeo je prije nekoliko mjeseci. Naime, ovi radnici su bili angažovani od strane Kombinovanog prevoza za obavljanje poslova za tu firmu, nakon čega je glavni inspektor, shodno inicijativi Ministarstva saobraćaja, pisao direktorici Prevoza da radnici ne mogu da rade poslove koje obavljaju za ŽPCG i za druge konkurentske firme. Upozorio je da takav vid radnog angažmana može ugroziti bezbjednost željezničkog saobraćaja, te tražio da se hitno urade aneksi ugovora o radu sa tim radnicima kojim bi im se onemogućilo da rade za Kombinovani prevoz, koji je privatna firma.
Mašinovođe i pregledači nisu pristali na aneks ugovora, već su tražili povećanje zarada za 200 eura, što im preduzeće nije ispunilo. Rok za potpisivanje aneksa za dio radnika je isticao juče, dok je nekim rok za odgovor narednih dana. Na osnovu ovih informacija i ovakvog slijeda događaja, moglo bi se reći da postoji sumnja da su radnici zaduženi za ispravnost vozova iskoristili sitne nepravilnosti da zaustave željeznički saobraćaj i tako naprave štetu preduzeću i putnicima, međutim, iz Jedinstvenog sindikata mašinovođa tvrde da nema riječi o opstrukciji.
Usančević: Predloženi aneksi nisu zakoniti
Milan Usančević je kazao da su aneksi koji su ponuđeni radnicima nezakoniti, te da su samo podijeljeni mašinovođama i pregledačima iz Podgorice.
– Imamo situaciju da neki direktori rade za konkurentske firme, pa su radnici revoltirani – rekao je Usančević.
Milan Usančević iz Jedinstvenog sindikata mašinovođa za „Dan“ je kazao da mašinovođe i pregledači ne vrše nikakve opstrukcije, te da to nije razlog zaustavljanja vozova.
– Opstrukcija nema, već vozovi jednostavno imaju nedostatke. Dešava se da su vozovi neispravni, ista situacija je bila i prije deset dana, pa se tada nije spominjala opstrukcija dijela radnika – rekao je Usančević i dodao da se to možda sada pominje zbog toga što moraju da se izjasne o aneksima ugovora.
Na pitanje da li je kvar konstatovan zbog toga što česma nije radila, on je odgovorio da to što ne radi česma nije sitnica.
– Često se i po 10 puta kaže da se nešto popravi i to se ne uradi. Imaju pravilnici za sve i na kraju je volja mašinovođe hoće li da vozi ili ne sa određenim nedostatkom – rekao je Usančević.
Izvori „Dana“ iz ŽPCG su nam nezvanično kazali da su vozovi godinama saobraćali sa pokvarenom česmom, kao i da zbog opstrukcije, dio menadžmenta razmatra da predloži Ministarstvu saobraćaja uvođenje prinudne uprave, prinudne odmore ili čak i stečaj, kako bi se oslobodili dijela radnika. Tačnije, u pitanju su radnici koji imaju dodatni angažman u Kombinovanom prevozu, gdje je direktorica Ilinka Pavićević (bivša izvršna direktorica ŽPCG).