HomeFokusMedojević: Cijena električne energije za građane će značajno porasti

Medojević: Cijena električne energije za građane će značajno porasti

"Glasali ste za PREVARU SAD i mislili da se može živjeti bez rada na dug. Spajić i Krvavac prvo će ubiti ekonomijiu zaduživanjem, a onda lešinu jeftino prodati. PAF-PAF i tutanj iz zemlje. Bravo kreteni!!

Cijena električne energije za gradjane ce značajno porasti jer EPCG treba da pokrije minus nastao korupcijskim poslom oko tzv “ekološke rekonstrukcije “ TE PV iz kojeg treba da se rastale korumpirane bitange iz Vlade i EPCG, sin Mila Đukanovića, BEMAXA i kineska firma.

Da bismo izračunali trošak uvoza 1.317 GWh električne energije u Crnu Goru, potrebno je uzeti u obzir trenutne cijene električne energije na berzi, jer cijena varira ovisno o tržišnim uvjetima, sezoni i drugim faktorima. Na osnovu dostupnih podataka iz novembra 2024. godine, možemo napraviti procjenu:

1. **Cijena električne energije na berzi**: Prema informacijama iz Energetskog bilansa Crne Gore za 2025. god usvojenog od strane Vlade, cijena električne energije na berzi kreće se između 140 i 160 eura po MWh, dok je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) već ugovorila dio energije po cijeni od oko 100 eura po MWh. Za ovu procjenu, uzećemo prosječnu cijenu od 150 eura po MWh kao realističnu, s obzirom na trenutne tržišne cijene.

Da izračunamo trošak:

   – Cijena po MWh: 150 eura

   – Ukupna količina: 1.317.000 MWh

   – Ukupni trošak: 1.317.000 MWh × 150 eura/MWh = **197.550.000 eura**

Dodatni faktori koji mogu uticati na cijenu:

   – Troškovi prijenosa i distribucije:

Ovi troškovi mogu povećati ukupnu cijenu, ali nisu detaljno navedeni u dostupnim izvorima. Prema statistikama EU, troškovi distribucije i prijenosa variraju zavisno o zemlji, a u Crnoj Gori bi mogli dodati određeni procenat na ukupnu cijenu.

   – *Moguće carinske ili druge naknade: 

Za uvoz električne energije obično nema carinskih naknada, ali mogu postojati regulativni troškovi ili naknade za korištenje međunarodnih dalekovoda.

   – *Tržišne fluktuacije:

Cijene na berzi mogu značajno varirati. Na primjer, tokom krize 2022. godine cijene su dostizale i 600 eura po MWh na nekim tržištima. Ako bi cijena porasla, trošak bi mogao biti znatno veći

Uzimajući u obzir prosječnu cijenu od 150 eura po MWh, uvoz 1.317 GWh električne energije u Crnu Goru koštao bi približno 197,55 miliona eura. 

Ako uključimo potencijalne dodatne troškove prijenosa i distribucije (pretpostavimo 10% dodatka), trošak bi mogao biti oko 217,3 miliona eura**.

Građani plaćaju oko *10,25 eurocenti po kWh** (prosjek s popustima i tarifama), dok pravna lica plaćaju više, između 11,5 i 16 eurocenti po kWh**, uz dodatne naknade za mrežarine.

Ako EPCG uvozi oko 200 mil eur za godinu dana remonta TEPV, po cijeni od najmanje 150 eur/MWh , a prodaje po 100 eur/Mwh razliku od najmanje 65 mil EUR mora neko nadoknaditi.

Tri su moguća scenarija:

1. Topljenje kapitala EPCG i tjeranje u gubitke

2. Subvencije Vlade od strane poreskih obveznika

3. Prodaja EPCG kao gubitaša nekom unaprijed izabranom partneru ( Sporazum sa UAE predviđa i saradnju u oblasti energetike)  

Glasali ste za PREVARU SAD i mislili da se može živjeti bez rada na dug. Spajić i Krvavac prvo će ubiti ekonomijiu zaduživanjem, a onda lešinu jeftino prodati. PAF-PAF i tutanj iz zemlje. Bravo kreteni!!

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments