Predsjednik Demosa Miodrag Lekić saopštio je nakon konsultacija kod predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da umjesto pristupa formiranju vlade kao dioničarsko-trgovačkog društvu, treba okupiti snage koje će kompetentno moći da pokrenu ekonomsku, političku i moralnu reformu crnogorskog društva.
U objavi na Fejsbuku izrazio je priznanje Milatoviću za korektan postupak konsultacija oko izbora mandatara koji se, prema njegovim riječima, obavlja na demokratsko-ustavan način.
„Sasvim suprotno prethodnom predsjedniku i privatnom biznismenu koji je i ustavom predviđen postupak konsultacija vodio u odomaćenom stilu privatne države“, navodi se u saopštenju.
On je naveo da treba voditi politiku demokratskog sporazumijevanja i kompromisa, pritom ne žrtvovati državno dostojanstvo, kako na unutrašnjem, tako i na spoljno-političkom planu.
Poručio je da dubina krize u zemlji zahtijeva ozbiljno suočavanje sa realnošću i pravovremeno prepoznavanje već viđene ambicije nekompetentnog vođenja državne politike, sa dominantno propagandnim i estradnim efektima.
„Umjesto pristupa formiranja vlade kao dioničarsko-trgovačkog društva koje teži parcijalnim interesima, potrebno je okupiti snage koje će kompetentno moći da pokrenu ekonomsku, političku i moralnu reformu crnogorskog društva. Prije svega, izgradnju demokratsko- funkcionalne države i duhovno integrisane zemlje“, dodaje Lekić.
Lider Demosa je iznio mišljenje da je neophodno vratiti pravce političkog djelovanja i promjena u društvu na istorijske zahtjeve građana od 30. avgusta 2020. koji, nažalost, u dobrom dijelu nisu ispunjeni.
„Zato buduća vlada treba da bude dostojna trenutka i da ima i u svom sastavu politički osnov iz 30. avgusta. Pritom, otvoreni za druge snage koji prihvataju takav vrijednosni pravac reforme društva, u prvom redu njegovu dekriminalizaciju. Taj prioritet, uostalom, zahtijeva EU ispunjavanjem obaveza iz poglavlja 23 i 24“, piše u saopštenju.
Lekić je zaključio da deblokiranju evropskog puta ne vode deklarativno zakletve već konkretni rezultati na usvajanju evropskih standarda, prije svega pravne države.