U apotekama cijene sve više, poskupjeli su ne samo suplementi, već i ljekovi za redovnu terapiju. To uočavaju Podgoričani koje je anketirao Radio Crne Gore. Iz Fonda zdravstva ne komentarišu visoke cijene, ali poručuju da novca za nabavku medikamenata ima i da nestašica ne može biti, navodi se u prilogu Radija Crne Gore.
Konstantan stres od poskupljenja, tako bi potrošači mogli opisati minule mjesece od kada se suočavaju, ne samo sa povećanjem cijena hrane, već i drugih proizvoda i usluga. Najnovije je, a uočavaju građani, da se iz dana u dan mijenjaju i cijene ljekova.
“Realno, ljekovi su poskupili i mislim da su puno skuplji nego u regionu i mislim da rapidno poskupljuju. To mogu da kažem iz iskusta pošto za djecu kupujem neke probiotike koji su u roku od mjesec dana poskupili za dva do tri eura. Svi kupuju iz neke potrebe, a ne što bi voljeli da piju ljekove, tako da mislim da bi generalno trebalo da se stane na kraj tome”, kaže jedna od anketiranih građanki.
Vuk Kadić, Foto: RTCG
“U cijelom regionu su cijene mnogo niže nego kod nas”, dodaje druga građanka..
“Cijene i namirnica i lijekova idu, čak i ova obavezna terapija”, kaže jedan od anketiranih.
“Koristim puno lijekova, većinom ne plaćam. A ima ovih suplemenata koje plaćam, to je dosta skupo, u Srbiji je 50% jeftinije”, ističe Podgoričanin.
Direktor Fonda zdravstva Vuk Kadić na pitanje oko visokih cijena medikamenata direktno ne odgovara, ali uvjerava da je snabdijevanje uredno, da ljekova u apotekama ne fali. Podcrtava i da je zaokružena finansijska konstrukcija za nabavku, bar kako kaže, u prvoj polovini godine.
“Sa finansijama u ovom trenutku, nemamo problema, konkretno što se tiče lijekova, medicinskih sredstava. Da li će se problem pojaviti tamo u drugoj polovini ili u zadnjem kvartalu ove godine, to ćemo zajedno sa Ministarstvom i Vladom rješavati kao i do sada. Rebalans budžeta nije stvar koja je specifična samo za ovaj trenutak, rješava se godinama unazad”, kaže Kadić.
Metode u liječenju se mijenjaju, pa i liste ljekova u cilju, kako navodi ministar zdravlja Vojislav Šimun, uvođenja inovativnih terapija.
“Naravno da takvi ljekovi više koštaju, ali ako želimo da liječimo naše građane po najsavremenijim standardima i što je moguće, pružimo kvalitetniju uslugu, to je jednostavno neminovno”, kaže Šimun.
Ranija istraživanja pokazuju da su lijekovi kod nas i do 30 odsto skuplji nego u regionu, pa građani koji su u mogućnosti, nerijetko u nabavku odlaze u Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju.