Situacija na crnogorskoj poltičkoj sceni poslednjih tridesetak godina je veoma komplikovana. Takvo stanju stvari tokom nedavne sjednice Odbora za bezbjednost i odbranu „doliveno je ulje na vatru“ tako što je došlo do međusobnih optužbi ministra pravde Andreja Milovića i šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića. Osim toga, unutar parlamentarne većine stidljivo se pominje i rekonstrukcija 44. Vlade. Za mišljenje i komentar povodom aktuelnih dešavanja, kontaktirali smo dr Vladimira Dobričanina, poslanika i člana Posebnog kluba poslanika u Skupštini Crne Gore.
Kako komentarišete aktuelna dešavanja i iznijete tvrdnje/optužbe između Milovića i Šukovića, te ostalih članova Odbora za bezbjednost i odbranu?
„Skandalozno je najblaža reč kojom se može opisati sednica poslednjeg Odbora za bezbednost Skupštine Crne Gore na kome smo čuli niz optužbi koje se tiču najodgovornijih osoba u sistemu bezbednosti. U prethodnom periodu, jedna od najjačih karika kojima možemo biti ponosni jeste Specijalni državni tužilac gospodin Novović kao i njegov tim uključujući Specijalno policijsko odeljenje na čelu sa gospodinom Šukovićem. U njim smo svi, kao građani, videli nadu da će obračun sa organizovanim kriminalom ipak biti deo miljea moderne crnogorske realnosti i da će institucije konačno biti iznad pojedinaca i da se kriminal nikako ne isplati.
Nažalost, moja zabrinutost kao poslanika Ujedinjene Crne Gore i člana Posebnog kluba poslanika ali i zabrinutost kao građanina Crne Gore kulminira iznošenje pojedinih činjenica predstavljenih na pomenutom kontrolnom saslušanju. Te činjenice mogu imati za posledicu ozbiljnu političku krizu ne samo u vladajućoj koaliciji čega smo već sutradan bili svedoci, već ona može dovesti do potpunog debakla aktuelne političke scene Crne Gore. Ozbiljnost optužni zahteva hitnu reakciju SDT-a koje bi trebalo dati odogovor na ozbiljne optužbe na račun aktuelnog Ministra pravde gospodina Milovća.
Bez obzira na činjenicu da su se optužbe nastavile i u takozvanoj gluvoj sobi, smatram da mi, poslanici imamo pravo na istinu koju nam SDT mora predstaviti.“
Kojim putem ide odnos predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića – tj. da li smatrate da će njihov odnos još više zahladiti ili će dva lidera PES-a ipak za dobrobit Crne Gore iznaći način da se riješe nesuglasice? S obzirom na to da građani i država mnogo ispaštaju zbog sukoba tzv. dvije struje PES-a, koje su po Vašem mišljenju najveće konsekvence tog sukoba?
„Svedoci smo zahlađenja odnosa između predsednika Crne Gore gospodina Milatovića i predsednika Vlade, gospodina Spajića, koji je krenuo brzo nakon predsedničkih izbora kada je gospodin Milatović postao ONAJ koji je pobedio gospodina Mila Đukanovića. Ta pobeda je bila prekretnica u daljem političkom životu Crne Gore. Barem je tako trebalo da bude.
Nažalost, prevarili smo se. Iako je pobeda na parlamentarnim izborima ispred sebe imala najlakšu odluku u istoriji crnogorskog parlamentarizma, prvaci PES-a uspeli su da od toga naprave jednu mučnan, dugotrajan, bezličan i nekontrolisan proces formiranja Vlade. Ovaj proces je karakterisalo sporadično nuđenje ministarstava i funkcija svima po principu “ko šta zakači” i “šta će koga da mune”. Išlo se od Vlade sa DPS-om pa sve do Vlade sa koalicijom sa ZBCG. Mi, a i svi oni koji su bili protiv Vlade sa DPS-om platili su političku cenu izostanka iz parlamentarne većine. Sve ove činjenice dovele su do kulminacije poremećaja odnosa između dva predsednika i dva visoka funkcionera PES-a.
Veliki ugled koji predsednik Crne Gore ima među poslanicima (nažalost najmanje među poslanicima PES-a) pokazalo se tokom izglasavanja njegovog predloga za guvernerku CBCG gospođu Radovć. To je bila ona većina koja je mogla biti neosporna da je bilo malo više političkog sluha, a malo manje sujete i političkog diletantizma tokom procesa formiranja aktuelne Vlade.
Njihovo neslaganje ne mora nužno da ima negativne posledice po crnogorsku političku scenu. Videćemo da li će ovo političko nesuglasje biti možda i okidač za neku novu političku priču ali to ćemo ostaviti samim akterima.“
Sporazumom većine je predviđena rekonstrukcija 44. Vlade za decembar, ali vidimo da se najavljuje i prije tog roka.
Koje je Vaše viđenje takvog razvoja događaja?
Da li biste ušli u rekonstruisanu vladu ukoliko dobijete ponudu, ili ćete ipak ostati opozicija vladi na čijem čelu je kadar PES-a?
„Najavljena rekonstrukcija Vlade je još uvek na dugačkom štapu. Previše je glasina o polutajnim i tajnim pregovorima da bi smo bili spokojni i rekli da, biće rekonstrukcije. Postoji neki koalicioni sporazum koji podrazumeva i rekonstrukciju Vlade, ali ne bi bio prvi put da se sporazumi ne ispoštuju i da se krene u potpuno suprotno. Već smo bili svedoci upravo takvog zbivanja tokom formiranj Vlade. Padale su i međusobne čestitke kada se gospodin Ženka navodno odvojio od DPS-a i udatom trenutku obezbedio potrebnu parlamentarnu većinu. Videćemo… Daleko je političko sunce Crne Gore koje je nakon litija izašlo sa svanućem novog dana i bojim se da smo trenutno u pomračenju koje će imati svoje političke posledice.
Nismo mi tvrdoglavo izabrali da budemo opozicija u nacionalnom parlamentu. Principi koji su kamen temeljac politike Ujedinjene Crne Gore doveli su do toga da se pregovori o formiranju Vlade sa nama prekinu. I danas, na tim istim principima i nadi da ipak postoji poštena politika i da ona mora biti deo crnogorske realnosti počiva politika UCG. Ti principi se neće menjati bez obzira da li smo parlamentarna opozicija ili deo parlamentarne većine. Ukoliko postoji mogućnost da se ti principi ispoštuju spremni smo za dogovor. Nama je važno da se većina i njena Vlada ponašaju apsolutno drugačije od onih većina koje je tvorila DPS. Važno je da se prekine sa skandalima, da se vodi ozbiljna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, da se prestane sa raspoređivanjem kadrova DPS na najodgovornije funkcije i da se radi odgovoran državni posao bez samoreklamerstva. Ako neko želi da tako radimo, mi smo tu.“