HomeFokusUspjeh jednak neuspjehu: Nema troje prvorangiranih na državnom takmičenju iz matematike

Uspjeh jednak neuspjehu: Nema troje prvorangiranih na državnom takmičenju iz matematike

Dok u Udruženju nastavnika matematike Crne Gore to objašnjavaju preteškim zadacima, u Ispitnom centru smatraju da su zadaci u skladu s testovima država regiona i smatraju da se mora držati nivo da bi se napravila selekcija najboljih. Dok je za mnoge matematika bauk za Vasilija Perovića, učenika 9. razreda uvijek je bila mnogo više od brojki i formula.

“Ja sam uvijek matematiku posmatrao na drugi način, uvjek sam je izdvajao od drugih predmeta učio sa više pažnje i ljubavi, jednostavno uživao kad je učim”, kazao je učenik 9. razreda OŠ “21. maj” Vasilije Perović.

I ta ljubav davala je najbolje rezultate. Poslije tri godine pripremanja Vasilije je svoje znanje testirao nedavno na državnom takmičenju. Očekivano, bio je najbolji.

“Kada sam otvorio dokument vidio sam da imam 33 boda i da sam sa 33 boda najbolji kandidat na testu. U tom trenutku ja nijesam znao da li sam ja napravio uspjeh, postigao nešto ili sam u neku ruku sebe razočarao”, dodao je Vasilije.

“Ja rekoh nijesi dobro vidio jer nevjerovatno je da najbolji rezultat u cijeloj državi bude 33 odsto”, kazala je Vasilijeva majka Danijela Perović.

Bez teksta je bio i Vasilijev nastavnik matematike Milan Rosandić koji mu je bio mentor, sa kojim je neumorno vježbao.

“Šta ja da kažem, bravo bio si najbolji, izvini nisi uspio ništa da osvojiš, nijesi rangiran, nema diplome najbolji si”, kazao je profesor matematike Milan Rosandić.

Da nema troje prvorangiranih na državnom takmičenju iz matematike dešava se već godinama kažu u Udruženju nastavnika matematike. Kao što nemaju dilemu da je jedan plus jedan dva, ne dvoume se da su preteški zadaci razlog loših rezulatata.

“Kada sam vidjela zadatke ostala sam bez teksta vjerujte, vraćala sam se više puta da li bi ih ja u njihovim godinama znala uraditi”, kazala je Danijela Jovanović iz Udruženja nastavnika matematike Crne Gore.

O težini zadataka nema govora, kažu iz Ispitnog centra. Nijesu ni lakši ni teži od onih koji se daju na državnim takmičenjima u zemljama regiona.

“Šta dobijamo ako damo suviše lagane zadatke. Ako nam svi odrade te zadatke imaćemo djecu koja su uradila te zadatke ali to nije informacija ako većina takmičara uradi. Mi moramo imati zahtjevnije zadatke kako bi napravili kvalitetnu selekciju. Moramo gledati nivoe ostalih zemalja ne možemo suviše spuštati nivo, jer ako to uradimo, kao svaki trening, olimpijska norma je svuda ista kao i za malu Crnu Goru gdje imamo, ne znam koliko atletičara i za Kinu. Ista je za sve, slično je, i ovdje moramo da imamo to u glavi”, kazao je Gojko Jelovac iz Ispitnog centra Crne Gore.

Ipak Vasilijeva ljubav prema matematici veća je od svih prepreka i zato ne planira da odustane.

“Ja ću se potruditi da me to ne demotiviše, jer jednostavno ono što me nastavnik naučio, da to znanje neće propasti nakon februara, da ću ga prenijeti u srednju školu, da me čeka puno većih izazova od samog državnog takmičenja”, kazao je Vasilije.

I kao u svemu, i za ovu životnu jednačinu ljubav i upornost tačan su odgovor za onu nepoznatu.

“Matematika te uči da griješiš ali te uči da nikad ne odustaješ”, poručio je profesor matematike Milan Rosandić.

Sourcertcg
POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments