U pitanju su troškovi dijelom zbog nepravilne primjene koeficijenata u obračunu zarade i izdataka po rješenjima o naknadama advokata.
U izvještaju objavljenom na sajtu Vlade, koji potpisuje Zaštitnica imovinsko pravnih interesa, Bojana Ćirović, piše da sudstvo bilježi veliki odliv koji se odnosi na potraživanje pripravnika u vidu manje isplaćane zarade zbog nepravilne primjene koeficijenata u obračunu zarade, na ime godišnjih odmora, te izdataka po rješenjima o naknadama advokata, tumača, vještaka…
“Tužilaštvo bilježi odliv koji se uglavnom odnosi na nepostupanje po rješenjima tumača, vještaka, te iznos na ime službenih odbrana advokatima, a oni se u velikom procentu izvršavaju prinudno, pa se odliv sredstava uvećava”, navodi se u dokumentu.
U četvrtom kvartalu prošle godine, Zaštitnik je primio ukupno 785 tužbi kojima su pokrenuti parnični postupci pred osnovnim sudovima u Crnoj Gori, Privrednim sudom Crne Gore i Vrhovnim sudom Crne Gore.
Od ukupnog broja primljenih tužbi, najviše ih je bilo u Podgorici – 385, zatim Kotoru 139, Bijelom Polju 261 tužba.
“U izvještajnom periodu, pred Centrom za alternativno rješavanje sporova prikupljeno je 1.183 predmeta. Apelujemo na sve državne organe u cilju smanjenja troškova postupaka, da postupaju po računima i fakturama, pravosnažnim sudskim presudama i izvršnim rješenjima, kako bi se izbjegla prinudna naplata i nepotrebno uvećavanje troškova”, predloženo je u dokumentu.
Budžetskim jedinicama je savjetovano da na vrijeme plaćaju naknade koje zaposlenima pripadaju i tako spriječe dodatne troškove kako u sudskim, tako i u postupcima izvršenja.
“Da uredno vode evidencije o prisustvu na radu, noćnom radu, danima iskorišćenih godišnjih odmora”, predloženo je u dokumentu.