Oko 5.000 građana Berana potpisalo je onlajn peticiju za zahtjevom da policija, Opština i država strogo zabrane aerodromsku pistu za saobraćaj u tom gradu.
Pista je i do sada bila zabranjena sa saobraćaj, ali nesavjesni vozači to ne poštuju.
Vrlo su česti teški incidenti sa najgorim posljedicama, kako se to dogodilo u srijedu veče, kada je automobil za čijim volanom je bio maloljetnik T.M., koji nije imao vozačku dozvolu, usmrtio djevojčicu I.Š. (16).
Maloljetnik je pobjegao sa mjesta nesreće kada je shvatio šta je uradio, ali mu je policija vrlo brzo ušla u trag.
Sa društvenih mreža ubrzo su počele da kruže informacije da su u trenutku nesreće u trci na pisti učestvovala tri automobila, među kojima i ovaj koji je udario djevojčicu iz naselja Lužac, koja se tuda najkraćim putem vraćala iz škole.
Pojavili su se potom i snimci sa raznih mjesta gdje grupa mladića koji su sebe prozvali „tjuneri“ već nekoliko mjeseci organizuju trke na raznim saobraćajnicima u gradu.
Jedan od snimaka pokazuje kako jedan od njih sa bijesnim automobilom vozi iz pravca Andrijevice blizu dvjesta kilometara na sat, dok mu preko pravca na Gradinskom polju, u naselju Buče, drugi mjeri prolazno vrijeme.
Društvenim mrežama se širila i njihova međusobna komunikacija i detalji te komunikacije.
Sve to je pojačalo ogorčenje kod običnih građana, da bi pogibija djevojčice na pisti bila kap koja je prelila čašu, pa su neke druge grupe mladića bile čak spremne i na samoorganiozovanje da zaustave divljanje takozvanih „tjunera“.
Iz lokalne uprave saopšteno je da je povodom tragične smrti djevojčice na beranskom aerodromu, predsjednik opštine Božo Premović izrazio duboko saučešće porodici, naglasivši da je grad pogođen bolom i tugom, zbog prerano ugašenog života mlade osobe.
“Na inicijativu Opštine Berane, održan je hitan sastanak sa predstavnicima Centra bezbjednosti, na kojem su razmatrani dalji koraci ka unapređenju bezbjednosti u saobraćaju i prevenciji nesreća sa tragičnim ishodom. Na sastanku s načelnikom Centra bezbjednosti, Daliborom Jeremićem, postignut je dogovor o osnivanju Lokalnog savjeta za bezbjednost. Savjet će se baviti analizom saobraćajnih problema u opštini, sprovođenjem preventivnih mjera i predlagati konkretne akcije s ciljem sprečavanja saobraćajnih nesreća”, saopšteno je iz Opštine Berane.
Navodi se da je jedan od glavnih zadataka identifikacija crnih tačaka, odnosno saobraćajnica na kojima se često vozi nepropisnom brzinom, a koje predstavljaju poseban rizik za sve učesnike u saobraćaju.
“Predsjednik opštine je naglasio da su privrednici već juče ujutru donirali odbojne grede koje će služiti da se u što kraćem periodu svi pristupni putevi ka aerodromskoj pisti zatvore.Pored toga, Premović je istakao da je u saradnji s Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera dogovorena podrška koja će omogućiti dodatne inicijative usmjerene ka unapređenju sigurnosti i smanjenju rizika od nesreća”, rečeno je nakon sastanka.
Premović apelovao je na sve građane da u ovom teškom trenutku pokažu odgovornost i oprez u saobraćaju, te da čuvaju kako svoj tako i živote drugih.
On je posebno naglasio da je aerodromska pista zvanično za drumski saobraćaj zatvorena i zamolio sve građane da poštuju ovu zabranu, dodajući da će komunalna policija i redovne policijske saobraćajne patrole biti na aerodromskoj pisti, makar u najfrekventijem periodu.
Aerodromska pista u Beranama, dužine dva kilometra i širine oko pedeset matara, nije u funkciji još od raspada SFRJ i povlačenja vojske koja je izrgradila.
Od tada je uglavnom koriste rekreativici, ali i veliki broj vozača koji testiraju maksimalnu brzinu svojih automobila.
Upravo zbog brze i nesavjesne vožnje, nerijetko i trka, kakva je bila u noći pogibije djevojčice I. Š., na aerodromskoj pisti je do sada bilo desetak saobraćajnih udesa sa tragičnim posljedicama.
Ta činjenica je izazvala ogorčenje građana i pokretanje onlajn peticije za potpunu zabranu saobraćaja, ali što je važnije, maksimalnu kontrolu i najstrožije kažnjavanje onih koji tu zabranu ne budu poštovali.