Spoljnopolitički analitičar Slaviša Đorđević kaže da, i pored nekadašnjih bombastičnih Trampovih izjava oko raspuštanja NATO-a, ta vojna alijansa naravno da će nastaviti da postoji, od Islanda do Turske, jer je garant držanja pod kontrolom zemalja članica, posebno manje bitnih država.
Tramp će, naravno, nastaviti da insistira na povećanju izdvajanja za vojsku, iako je ruska invazija na Ukrajinu promijenila samu percepciju vojnog aspekta u Evropi, pa su i evropske zemlje počele više da izdvajaju u tu svrhu, posebno zbog toga što su, šaljući tenkove, topove, granate, rakete i drugu vojnu opremu, istrošile dosta zaliha i ubrzano se same naoružavaju – kaže on.
Đorđević takođe ne isključuje ni nastavak želja evropskih zemalja, da zbog svojih interesa, jer je većina njih pod američkim protektoratom, ostvare autonomnu politiku u saradnji sa azijskim zemljama, prije svega sa Kinom, ali i afričkim kontinentom.
Da ne govorimo o ogromnim gubicima, naročito njemačke industrije, ostvarenim zbog prekida poslovanja sa Rusijom nakon izbijanja rata u Ukrajini. Za razliku od same Rusije, koja, umjesto da ekonomsko-finansijski poklekne, ostvaruje rast, a i dalje prodaje naftu i gas, ne samo zemljama Azije već i arapskim ili Indiji, koji ih prerađuju i potom, kao svoj proizvod, prodaju Evropi, koja je prinuđena da kupuje znatno skuplje američko energetsko gorivo – ističe Đorđević.
Poznati crnogorski spoljnopolitički urednik Radija Crne Gore Slaviša Đorđević kaže da, iako je Ričard Grenel, bivši specijalni savjetnik Donalda Trampa za dijalog Beograda i Prištine, kao da maše maslinovom grančicom, poručio nakon Trampove pobjede da su Amerika i svijet spaseni i da će uskoro na planeti zavladati mir, treba reći da će se konflikti, čiji smo svjedoci, nastaviti, ali da će, bez sumnje novi-stari 45. i 47. američki predsjednik Donald Tramp nastojati da spusti tenzije, vođen svojim proklamovanim maksimama da Ameriku učini velikom, prije svega na unutrašnjem planu.
– S tim u vezi ne treba očekivati veće vojno angažovanja SAD na svjetskim meridijanima. Što se tiče Ukrajine, ne bi me iznenadile nove mirovne inicijative i smanjena američka vojna pomoć predsjedniku Zelenskom, prema kome Tramp odavno nema simpatije, optužujući ga da svaki put, nakon boravka u Vašingtonu, ode sa novim milijardama dolara pomoći, koja se troši za nove granate i rakete – kaže Đorđević za „Dan“.
On ističe da SAD imaju svoje interese, prije svega u komšiluku, na latino-američkom kontinetnu, u svom dvorištu, kako su govorili njeni političko-vojni stratezi, a potom i u indo-pacifičkom regionu, gdje ubrzani ekonomsko-vojni razvoj Kine prijeti da ugrozi njene pozicije.
– Ne zaboravimo Afriku, nasiromašniji, ali rudama najbogatiji, gdje su Rusija i Kina, privredno, a to znači i vojno i politički potisnuli SAD, koje nastoje tamo da se vrate zbog jeftine eksploatacije vrijednih resursa. Kako je ekonomsko-finansijski, a to znači i politički, Evropa već američki privezak, ne treba očekivati veći angažman SAD ni u regionu Balkana, gdje su već instalirani proamerički režimi. Nastaviće se pregovori o statusu Kosova, vidjećemo šta će još Srbija ispuniti od zapadnih zahtjeva na svom evropskom putu, koji je veoma trnovit i potpuno neizvjestan. Sjetimo se samo decenija koje Turska, iako NATO članica, provodi u EU čekaonici – kaže Đorđević.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić čestitali su novoizabranom predsjedniku SAD Donaldu Trampu na izbornoj pobjedi.