Ustavne izmjene moguće su uz konsezus svih partija, a programi Evropa sad 1 i 2 su apsolutno ekonomski održivi, poručio je premijer Milojko Spajić, odgovarajući danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih klubova, na posebnoj sjednici parlamenta posvećenoj premijerskom satu.
Minutom ćutanja poslanici su na početku sjednice odali poštu ubijenim Jovanu i Milenki Madžgalj u Tomaševu.
Postoje elementi da se pokaže da niko nije diskriminisan
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović pitao je Spajića da li će podržati promjene Ustava da srpski jezik postane službeni.
„Smatram da je 2007. kada je pisan Ustav urađena nepravda prema srpskom jeziku”, kazao je Božović.
Podsjetio je da se 2023. se većina stanovništva izjasnila da govori srpskim jezikom.
“Nadam se da je sazrelo vrijeme da se otvorimo dijalog i da uz kompromis postignemo rješenje koje građani od nas očekuju”, poručio je Božović i dodao da zauzimanje ekstremnih pozicija na bilo kojoj strani neće dovesti do rješenja.
Spajić je odgovorio da uvažava činjenice koje je pokazao popis i sve građane kako god da se izjašnjavaju, a da što se njih tiče, postoje elementi da se pokaže da niko nije diskriminisan u našoj državi.
„Sve drugo mislim da smo već ispričali. Tu su kolege sa kojima smo imali polemike na istu temu. Izvinićete me, jer je umor već počeo da nas hvata, tako da, mislim da je dovoljno kao odgovor“, saopštio je premijer.
Poslanik Ujedinjene Crne Gore (UCG) Vladimir Dobričanin kazao je da razumije ekonomski razvoj, kao i da je narod željan napretka, ali da danas u parlamentu nije čuo ni jednu riječ koja u sebi sadrži dva slova koja postoje samo u crnogorskom jeziku.
“Mi ne želimo da crnogorskom jeziku ne bude službeni već da i srpski jezik kojim govori većina bude službeni”, kazao je Dobričanin.
Nada se, kako kaže, da će to podržati i kolege iz drugih partija i to kroz dijalog.
„Ukoliko poštujemo principe demokratije, valjda je volja većine neprikosnovena“, pitao je Dobričanin.
Radovi na auto-putu tokom naredne godine
Poslanik Demokratske narodne partije Vladislav Bojović pitao je Spajića u kojoj fazi priprema izgradnje druge dionice auto-puta, kao i u kojoj fazi je priprema i realizacija ključnih infrastrukturnih projekata na sjeveru države.
(Foto: Skupština Crne Gore)
On je naveo da je dobro poznato da je u Crnoj Gori opljačkano stotine miliona eura koji su trebali da završe u infrastrukturu, pa očekuje da Spajić neće dozvoliti da projekat auto-puta bude opterećen problemima koji su tištili prvu dionicu.
Spajić je istakao da je ključno putevima povezati unutrašnjost Crne Gore, ali i njihovo uvezivanje sa komšijskim zemljama.
On je kazao da je bitno da se sa Srbijom pronađe dogovor, da izgradi put od Požege do Boljara.
“Potreban je i dogovor sa Bosnom i Hercegovinom za cestu Crnča – Sarajevo, ali i sa Hrvatskom. Jako je bitno tu saradnju spustiti na operativni nivo“, naveo je Spajić.
Spajić je u pisanom odgovoru, kazao da je planirano da radovi počnu tokom naredne godine, kako bi pet godina od uvođenja izvođača u posao projekat bio završen. On je dodao da za sada sve ide na planu te da razumije sumnju, nakon ranijih propusta u sličnim projektima.
Želimo da popravi odnose sa Hrvatskom
Lider Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović pitao je Spajića da li se slaže sa izjavom Mandića da se Hrvati identifikuju sa Hrvatskom Anta Pavelića.
„Kako takve izjave doprinose razvijanju međususjedskih odnosa“, dodaje se u pitanju Vuksanovića.
Premijer je odgovorio da nije vidio tu izjavu, a da Vlada Hrvatsku vidi kao kao partnera. “Mi smo diskontinuitet onoga što se dešavalo 90-ih i nemamo problem da sve što je neko radio 90-ih treba da odgovara za to i nije to radio u moje ime, ni u ime bilo koga iz partije”, poručio Spajić.
Mislim da je prostor za saradnju Crne Gore i Hrvatske ogroman i da nije ni jedan posto iskorišćen.
“Mi kao nova generacija političara treba da osudimo ono što je bilo u prošlosti”, kazao je Spajić i dodao da svi koji su radili zločine treba da budu procesuirani.
“Mi ćemo podržati samo one izjave koje se tiču najboljih mogućih odnosa Crne Gore i Hrvatske i svih država regiona i EU”, zaključio je Spajić i poručio da Vlada želi da popravi odnose sa Hrvatskom.
Premijer je istakao da je Mandić u parlamentu kazao da ne povezuje savremenu Hrvatsku sa NDH.
Infrastruktura za spas sjevera
Predsjednik Kluba poslanika Bošnjačke stranke Amer Smailović pitao je šta Vlada planira da uradi kako bi bili usporeni negativni demografski trendovi.
Kazao je da stanje sa sjeveru predstavlja ozbiljan izazov i da je ugrožen položaj opština na sjeveru.
Smailović ističe da su svi odlazili sa sjevera, a da je popis pokazao da je među onima koji su privremeno napustili Crnu Goru najviše Bošnjaka, odnosno 15.500.
“Sve to pokazuje da je potrebno da legitimni predstavnici Bošnjaka budu u vlasti”, kazao je Smailović.
Premijer je odgovorio da je prije svega potrebno graditi infrastrukturu, što Crna Gora još uvijek nije uradila.
U pisanom odgovoru je kazao da je preduslov svih preduslova bolja infrastruktura, odnosno u prvom redu saobraćajna povezanost. U ovom trenutku Ministarstvo saobraćaja i Monteput rade na stvaranju uslova za izgradnju oko 500 kilometara saobraćajnica (autoputeva i brzih cesti) koje će u potpunosti promijeniti Crnu Goru.
Kako je naveo Spajić, utvrđeno je pet razvojnih koridora, koji će kroz 18 dionica auto-puteva i brzih saobraćajnica povezati Crnu Goru, a to su: autoput Bar – Boljare; Jadransko – jonski autoput; brza saobraćajnica duž crnogorskog primorja; brza saobraćajnica Bijelo Polje – Pljevlja – granica sa BIH i brza saobraćajnica Podgorica – Nikšić – Žabljak – Pljevlja.
“Infrastrukturni projekti su ključ za otvaranje radnih mjesta, za razvoj turizma, za povratak omladine u sve naše krajeve”, poručio je Spajić.
Spajić Mugoši: Da radimo zajedno i uvedemo Crnu Goru u EU
Šef Kluba poslanika Socijaldemokrata Boris Mugoša pitao je Spajića koji subjekti na političkoj sceni iniciraju teme koje dodatno produbljuju podjele u društvu.
„Da li teme poput izmjena Ustava u dijelu jezika i državnih simbola, popisnog prebrojavanja, dvojnog državljanstva, zakona o agentima stranog uticaja i slično, doprinose političkoj i društvenoj stabilnosti, sprovođenju neophodnih strukturnih reformi, poboljšanju standarda građana i ubrzanju puta ka Evropskoj uniji“, naveo je Mugoša.
Spajić je kazao da kada bismo analizirali sve što politički subjekti potenciraju u određenom trenutku, a što nije prioritet građana Crna Gore, odnosno društva u cjelini, malo koga bi izostavili sa crnogorske političke scene.
Spaić je i SD-u čestitao jer su, kako podsjeća, glasali za IBAR zakone.
“Nemojmo predstavljati situaciju kao da smo u nekoj bezizlaznoj situaciji. U Crnoj Gori riječi su preteške. Prevaziđimo to, idimo naprijed”, kazao je Spajić i dodao da pruža ruku i SD-u da zajedniči rade.
“Da zajednički radimo i uvedemo Crnu Goru u EU nadamo se već 2028. godine”, poručio je Spajić.
Bogdanović: Ko sve štiti Lazarevića?
Premijer Spajić je rekao da je ministar odbrane Dragan Krapović informisao članove Savjeta za odbranu i bezbjednost da je dokumentaciju u vezi sa pomenutim slučajem, čiji je akter Lazarević, predao Vrhovnom državnom tužilaštvu.
„Te je, koliko sam u saznanju, postupak predat na rad Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici“, rekao je Spajić.
Svaki dodatni komentar, ukazuje, potencijalno bi ugrozio djelovanje tužilaštva.
Premijer je rekao da ministar odbrane ima njegovu punu podršku, da je resor odbrane uradio brojne dobre stvari, a da je zahtjev za smjenu Lazarevića zasad na čekanju, jer predsjednik države na Savjetu za odbranu nije prihavtio takvu inicijativu.
Šef kluba poslanika Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović pitao je Spajića da li su postupci načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića ozbiljno narušili reputaciju Crne Gore pred NATO partnerima i da li se preduzimaju koraci da se to ispravi.
Bogdanović je naveo da je zabrinjavajuće da visoki vojni zvaničnici, koji bi trebalo da predstavljaju stub časti i poštenja, koriste svoje pozicije za lični profit i učešće u aktivnostima kao što je šverc luskuzne robe (motor ‘jamaha’) i povezanost sa sumnjivim strukturama.
On je Spajića pitao i ko sve štiti Lazarevića, kojeg je za načelnika Generalštaba, po riječima Bogdanovića, suštinski predložio i izabrao bivši predsjednik države Milo Đukanović.
Abazović: Drago mi je što je Crna Gora dobila brzu stazu za EU
Odgovarajući premijeru, Dritan Abazović je kazao da Crna Gora ima najglomazniju vladu u Evropu, čak i veću nego Indija sa milijardu i po stanovnika.
„Znate li da vam je jedan poslanik napravio mini krivično djelo, prijavio je imovinu drugačije od bračnog druga. Ne gledajte u telefon, to tamo nećete naći“, rekao je Abazović.
On kaže da je uvijek podržavao evropski put Crne Gore.
„Znate li vi da vaši poslanici čuvaju imovinu OKG-a? Znate li da je to pranje novca? Znate li te stvari? Znate ko će podnijeti žrtvu vezano za dešavanja u Tomaševu – Zoran Brđanin. Ne jer policija radi loše, nego jer ima dogovor da pređe u Agenciju za civilno vazduhoplovstvo“, rekao je Abazović.
Premijer Spajić je rekao da je u vrijeme Abazovićeve vlade bio najgori izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, a sjutra ćemo dobiti vjerovatno i najbolji izvještaj.
„Od svega, najvažnije je što je Abazović kazao da će podržati evropski put Crne Gore“, rekao je Spajić.
On je rekao da nije realno da predsjednik partije koja ima 28 poslanika u parlamentu bude bilo čija marioneta.
„A vi ne da ste bili marioneta sa tri poslanika, nego ste igrali kao bela lala. Nadam se da se u to kolo neće vraćati sad u Podgorici. Ja se nadam da nećete. Pozivam vas da učestvujete u naredne dvije i po godine u evropskom putu Crne Gore, da zatvorimo evropski put Crne Gore“, kaže Spajić.
Lider GP URA Dritan Abazović rekao je da ne zna da je neko u opoziciji protiv evropskog puta. Drago mu je, kaže, da smo dobili brzu stazu za EU, jer je to zahtjev ispostavljen odavno, a važni zakoni usvojeni su tokom 43. Vlade.
„Gepolitički gledano, održan je samit BRIKS-a, upaljena je crvena linija, zemlje regiona treba da budu dio EU“, kazao je Abazović.
On je rekao da ako je ko pošao u mišju rupu, to je premijer.
„Mi smo bili ovdje dok ste vi bili u Sen Tropeu“, rekao je Abazović.
On je tražio od Spajića da saopšti tačne nazive svih ministarstava, broj ministara, državnih sekretara, sekretara u ministarstvima, broj potpredsjednika, savjetnika i šefova u 44. Vladi, njihova imena i kolika su mjesečna primanja za svakog pojedinačno, sa svim naknadama.
„On me upućuje na sajt. Šta on krije? Kome je dužan sem građanima? Zašto se ne oglašava povodom navoda da je poslaniku PES-a blokiran stan od SDT-a? Koji ministar prima 3.400 eura nakon što mu je prestala funkcija“, rekao je Abazović.
On je pitao premijera zašto izbjegava da pročita imena 197 javnih funkcionera, uz njihove zarade.
Abazović je rekao da je premijer dozvolio sebi da bude Mandićeva marioneta.
„Kada vam upućujem pitanja ja očekujem odgovore, zbog građana“, naglasio je Abazović.
Projekat „Veljo brdo“ veoma značajan za kvalitet života građana
Premijer je rekao da projekat „Velje brdo“ za cilj ima podizanje kvaliteta života građana Crne Gore i rjesavanje egzistencijalnog pitanja za brojne naše
sugradane – njih preko 42.000. Najavio je da će za projekat biti uskoro otvoren internet sajt, da bi građani mogli da se prijave i detaljno informišu.
„Osnivanjem Koordinacionog tijela za ovaj projekat, potvrđena je jasna opredijeljenost Viade da u okviru Podgorice nikne još jedan grad. Prva sjednica tog tijela je sjutra i ja ću joj prisustvovati“, rekao je Spajić.
On je pozvao opoziciju da se uključi i da podršku projektu.
Šef kluba poslanika NSD/ZBCG Dejan Đurović pitao je premijera koji je redosled koraka i način obezbjedenja planskih pretpostavki za realizaciju projekta „Velje brdo“, kao i koja je faznost realizacije. On je posebno pitao o PUP Podgorice.
„S obzirom da je pomenuti plan kako smo upoznati prošao javnu raspravu da li će u vezi realizacije ovog projekta koristiti mehanizam ponovne javne rasprave, jer znamo da je planiranje isključivo u nadležnosti države. Da li će predmetni prostor obraditi posebnim planskim dokumentom ili će to biti na nivou generalne razrade u skladu sa Zakonom o planiranju i uređenju prostora na osnovu kojeg se trenutno radi planska dokumentacija“, saopštio je Đurović.
Premijer Spajić je kazao nakon što je sjednica nastavljena da su tenzije prisutne u društvu, pa se prenose u parlament. On je rekao da treba raditi na kulturi dijaloga, i smirivanju tenzija.
On je zatražio konsenzus vlasti i opozicije, kako bi Crna Gora bila dio EU 2028. godine.
„Treba da nastavimo da se još više borimo za evropski put, jer je to ono što građani traže od nas“, rekao je Spajić.
Sjednica prekinuta, sukob Nenezića i Pejovića
Sjednica je prekinuta oko 15.30 časova nakon žestokog verbalnog sukoba između poslanika SD-a Branislava Nenezića, i potpredsjednika parlamenta Borisa Pejovića. Nenezić je krenuo da se fizički obračunava sa Pejovićem (PES), nakon oštre verbalne polemike.
Do polemike je došlo jer je Pejović glasno kazao da opoziciju finansira Bemaks.
„Šta ti mislip da si, da se tako obraćaš“, rekao je Nenezić, dok se zalijetao ka predsjedavajućem stolu.
„Bježi da te ne gledam“, odgovorio je Pejović.
Nakon reakcije obezbjeđenja, sjednica je prekinuta.
Spajić: Pustite nas da radimo na evropskom putu
Premijer Spajić je rekao, vezano za pitanje poslanika DPS-a, da mora postojati konsenzus da bi se desila promjena Ustava. Kako je rekao, PES neće podržati takve izmjene ako nema konsenzusa svih političkih aktera.
„Je li to jasno? Uđite u dogovore, razgovarajte sa ljudima. Nas pustite da radimo na evropskom putu“, kazao je premijer, odgovarajući klubu DPS-a.
On je posebno podvukao da je pred nama sastavljanje Ugovora o pristupanju Crne Gore EU.
„To je tema koja nas spaja. Držimo se evropskog puta i dajte da rješavamo konsenzusom stvari koje nas opterećuju“, kazao je premijer.
Poslanik GP URA Miloš Kontar rekao je da građani danas mogu da vide ko je stvarni lider parlamentarne većine i ko je stvarni premijer.
„To je gospodin Mandić. Bolje je bilo da vi izađete za govornicu i odgovarate“, navodi Konatar.
On je rekao da je voljom Spajića i njegovih saradnika Mandić na čelu parlamenta.
Mandić je rekao da ga pojednici poslanici kritikuju i on odgovara. „Ja sam predsjednilk parlamentarne stranke, koja je dio Vlade“, ukazao je Mandić.
Veliki dan za Crnu Goru sjutra, izvještaj Evropske komisije jako pozitivan
Andrija Mandić pozvao je DPS da prestane da prijeti i širi prijeteće poruke.
Predsjednik DPS Danijel Živković naveo je da Mandić širi prijeteće poruke, a da DPS stoji iza svojih riječi.
On je izjavio da je premijer Mandićev politički talac, i da ključne odluke u Vladi zapravo donosi Mandić.
Živković je rekao je da premijer nije jasno odgovorio na pitanja o izmjeni Ustava u dijelu o službenom jeziku.
„Fotelje su vam preče od svega“, kazao je predsjednik DPS-a.
On je izjavio da na scenu uskoro stupa Evropa sad 3, a to će biti izmjena Ustava u dijelu službenog jezika i režim dvojnog državljanstva.
Premijer Spajić je kazao da izmjena Ustava neće biti bez širokog konsenzusa.
„Svi moramo da se okupimo i nađemo rješenje. Ali prvo rješenje je da se okupimo po pitanju članstva u EU“, kazao je Spajić.
(Foto: skupština.me)
Spajić je rekao da treba da se okanemo starih praksi, kada je u pitanju trajanje na vlasti. Kazao je da neće zauvijek biti premijer, i da želi da doprinese demokratskom razvoju Crne Gore. On je naglasio i da ne podržava sklanjanje crnogorske zastave, bilo to u zgradi Skupštine ili negdje drugo, i pozvao je predsjednika parlamenta i šefove klubova da se dogovaraju o tim stvarima.
Premijer je rekao da je sjutra veliki dan za Crnu Goru jer izvještaj Evropske komisije jeste jako pozitivan, a Fon der Lajen je rekla da je napredak Crne Gore fenomenalan.
„Evropska komisija predložiće Savjetu osnivanje tehničke radne grupe za sastavljanje Ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom. To je velika vijest za Crnu Goru. Da bi dostigli cilj, da završimo pregovore do kraja 2026. godine, moramo biti fokusirani na to“, kazao je Spajić.
Mandić: Ustav moramo da mijenjamo na našem EU putu
Predsjednik parlamenta Andrija Mandić je rekao da on nije premijer, već je to Spajić.
Mandić (Foto: skupština.me)
„Mi Ustav moramo da mijenjamo jer je to zahtjev naših evropskih partnera“, naglasio je Mandić, ističući da je to proces za koji je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.
„Ja sam za to da poštujemo činjenice, da se dogovorimo, i da upodobimo sve kako žele građani Crne Gore“, kazao je Mandić.
Živković je rekao je da ova Vlada radi samo na zaduženju, a nijedno drugo pitanje ih ne zanima.
„Ćutanjem i neodgovaranjem vi ove teme, kao što je izmjena Ustava u dijelu jezika, odobravate. Jasno je i da će ova vlada krenuti u izmjene zakona o državljanstvu“, rekao je Živković.
Živković (Foto: skupština.me)
On je ukazao da će očito predsjednik parlamenta uspjeti da zbriše Crnu Goru sa mape samostalnih i nezavisnih država. Naglasio je da premijer samo želi da što duže ostane na vlasti.
Čelnik DPS-a je premijera pitao da li će izaći u susret i zahtjevu za uvođenje srpskog jezika kao službenog kroz proceduru izmjene Ustava.
„Hoćete li uvesti režim dvojnog državljanstva, onako kako je najavio predsjednik parlamenta, i šta mislite o ocjeni iz analize predsjednika države da je došlo do regresije demokratskih procesa“, naveo je Živković.
Programi Evropa sad 1 i 2 apsolutno ekonomski održivi
Premijer Spajić je rekao da su programi Evropa sad 1 i 2, kao i svi ostali programi koje će implemetirati u budućnosti, apsolutno ekonomski održivi i u korist svih građana, privrede Crne Gore i javnih finansija.
„Ovim programom, svi zaposleni u Crnoj Gori već za par dana primiće veće zarade a sa januarskom penzijom, svi penzioneri koji primaju penziju iznad minimalne i uvećanu penziju. Program je koncipiran na način da nijedan cent zaduženja neće biti iskorišćen za finansiranje programa, budući da će svake godine biti ostvaren suficit tekuće potrošnje što je “zlatno” pravilo planiranja budžeta. To znači da će sve tekuće obaveze država servisirati iz tekućih prihoda“, rekao je premijer.
Kako je objasnio, reforme Vlade dovešće isključivo do povećanja penzija.
On je rekao da nema prodaje EPCG ni povećanja opštine stope PDV-a.
„Gdje su se danas sakrili kritičari? U koju mišju rupu“, kazao je Spajić.
Spajić (Foto: skupština.me)
On je naglasio da je Vlada smanjila inflaciju, a da je sada inflacija prešla u deflaciju.
„Onog mjeseca kad se sprovodi ES2 imaćemo deflaciju ili malu inflaciju. To je najbolji odgovor kritičarima, jer se jasno vidi šta ES2 radi za životni standard građana Crne Gore“, kazao je Spajić.
Poslanik Pokreta Evropa sad Tonći Janović pitao je premijera da li je program Evropa sad 2 održiv, da li će biti uvećan javni dug i koliki je taj dug bio 2020. godine. On je podsjetio da je predsjednica Evropske komisije Urusula fon der Lajen pohvalila napredak Crne Gore.
„Da li ste u međuvremenu prodali Elektroprivredu i zadužili se za tekuću potrošnju milijardu eura? Da li ćete uvećati opštu stopu poreza na dodatu vrijednost, da li ste ugasili Fond za zdravstvo i Fond PIO“, navodi se u pitanju Janovića.
On je pitao i da li će reforme Vlade, odnosno Evropa sad 2, uticati na smanjenje ili uvećanje penzija i kakva je inflacija.
U holu Skupštine slika Petra Lubarde
Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da mu nije bližu Beograd od Podgorice i bilo koja druga zemlja bliža od Crne Gore.
Poslanik GP URA Filip Adžić optužio je predsjednika parlamenta da su mu bliži interesi drugih država.
„Vi svoju agendu i ne krijete“, rekao je Adžić.
Poslanik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) Branislav Nenezić pitao je zašto je iz hola Skupštine odnijeta zastava Crne Gore, te zamijenjena slikom Petra Lubarde.
“Po čijem nalogu je to urađeno i za čije potrebe. Interesuje me zbog čega je uklonjena i gdje se sada nalazi”, pitao je Nenezić.
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić rekao je da zastava koja se tu nalazila nije zastava koja je zakonom propisana kao zastava Crne Gore.
(Foto: skupština.me)
„To je zastava sa potpisom Ranka Krivokapića. Ona se sada nalazi u mom kabinetu. Najvrednija slika osim ovdje koju imamo u Skupštini Crne Gore nalazila se u kabinetu predsjednika skupštine Crne Gore, i sada je u holu. Svi građani koji posjete paralment moći će da vidi umjetničko djelo našeg najvećeg slikara“, kazao je Mandić.
Poslanik DPS Nikola Janović izrazio je saučešće porodici stradalih, pružajući podršku snagama reda da uhvate ubicu. Istakao je i da vjeruje kako će se kasnije, hladne glave, kada slučaj bude riješen, razgovarati i o odgovornosti.
Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da je zločin u Tomaševu tragedija cijele Crne Gore, i da se nada da će počinilac uskoro biti priveden pravdi.