HomeStavEraković: Potezi vlasti koji za cilj imaju nestanak države izazvaće potrebu njene...

Eraković: Potezi vlasti koji za cilj imaju nestanak države izazvaće potrebu njene odbrane koju će DPS predvoditi

"Kada se brani svoja domovina i njen ustav, nema ograničenja"

„Kada se brani svoja domovina i njen ustav, nema ograničenja“

Crna Gora je već pet godina izložena stravičnoj agresiji iz najbližeg susjedstva sa ciljem promjene kulturnog, nacionalnog, jezičkog, vjerskog i svakog drugog identiteta. Sva ta agresija koja je pretočena i u političke promjene koje živimo već četiri godine, pokazala se kao jalova, budući da su rezultati popisa gotovo identični onima iz 2011. godine. Dakle, crnogorski identitet pokazao je žilavost i pregrmio oluju koja, duboko vjerujem, jenjava – kaže Jevto Eraković

„Potezi državne vlasti koji bi imali za cilj nestanak države kao povratnu reakciju izazvaće potrebu da se država odbrani. Tu eventualnu odbranu Demokratska partija socijalista će predvoditi. Kada se brani svoja domovina i njen Ustav, nema ograničenja“, kazao je u intervjuu Pobjedi Jevto Eraković, član Predsjedništva DPS-a i poslanik.

Eraković je, komentarišući najave izmjena Ustava koje dolaze iz parlamentarne većine, istakao da je jasno da izmjene Ustava nemaju utemeljenje i da ustavna rješenja takva kakva jesu u potpunosti odgovaraju aktuelnom političkom i društvenom trenutku. Govoreći o eventualnim postizbornim aranžmanima u Podgorici, Eraković je rekao da DPS ima jasne principe i može razgovarati sa svima koji su nastupali na antivladinoj platformi. Kazao je da njegova partija neće biti dio neprincipijelnih dogovora, te da je spremna i da nastavi borbu iz opozicije ili da ponovo ide na birališta ukoliko bude potrebno.

Opozicija je nakon objave rezultata popisa poručila da je sačuvan građanski karakter države. Međutim, Crnogoraca je četiri procenta manje u odnosu na prethodni popis. Zbog čega je tako i brine li Vas to?

ERAKOVIĆ: Prije svega važno je istaći da rezultati popisa predstavljaju stvarno stanje na današnji dan u Crnoj Gori. Takav ishod proizvod je širokog dogovora raznih društvenih subjekata, ali i uslova koje je opozicija predvođena Demokratskom partijom socijalista nametnula. I zbilja – rezultati popisa potvrdili su još jednom građanski karakter naše države i još jednom potvrdili ono što smo mnogo puta saopštavali – građanski koncept temelj je savremene crnogorske države.

Što se samih brojeva tiče, u pravu ste da je broj Crnogoraca nekoliko procenata manji. Međutim, kada pogledate rezultate u odnosu na lica koja imaju državljanstvo vidjećete da je taj procenat identičan onom iz 2011. godine. Slično je i kada je u pitanju crnogorski jezik. Ne smijemo zaboraviti da je Crna Gora već pet godina izložena stravičnoj agresiji iz najbližeg susjedstva sa ciljem promjene kulturnog, nacionalnog, jezičkog, vjerskog i svakog drugog identiteta. Sva ta agresija koja je pretočena i u političke promjene koje živimo već četiri godine, pokazala se kao jalova, budući da su rezultati popisa gotovo identični onima iz 2011. godine. Dakle, crnogorski identitet pokazao je žilavost i pregrmio oluju koja, duboko vjerujem, jenjava.

Rezultati su pokazali i da srpskim govori 44 odsto građana, a crnogorskim 37 odsto. Kako to komentarišete?

ERAKOVIĆ: Dijelom sam već odgovorio na vaše pitanje. Rezultati popisa slični su onim iz 2011. godine i kada je u pitanju jezik. Dodatno – sjećate se kakva su bila očekivanja predstavnika velikosrpske politike kada su najavljivali da će srpskim jezikom govoriti 60 odsto građana Crne Gore. Zbog toga, rezultati koje smo dobili predstavljaju za njih neskriveno razočarenje. Jedini put da prikriju taj debakl jeste priča o izmjeni Ustava za koju znaju da je nemoguća. Jasno je da izmjene Ustava nemaju utemeljenje i da ustavna rješenja takva kakva jesu u potpunosti odgovaraju aktuelnom političkom i društvenom trenutku.

Izmjene Ustava i uvođenje srpskog kao službenog jezika najavljeni su odmah nakon popisa iz dijela parlamentarne većine. Kazali ste ranije da je opozicija spremna da sa građanima odbrani Ustav i zakone svim sredstvima, ako bude potrebno. Koja su to sredstva, institucionalna, vaninstitucionalna? Protesti?

ERAKOVIĆ: Najava koju navodite nije iznenađenje. Još nakon izbora 2020. godine, čestitali smo našoj političkoj konkurenciji i rekli da im želimo sreću u vođenju države – ali da će, ukoliko pomisle na političke poteze koji znače nestanak Crne Gore, dobiti odgovor koji neće biti samo politički. Uvođenje zakona o dvojnom državljanstvu i izmjene Ustava u dijelu identitetskih pitanja upravo bi predstavljali takav potez. Dakle, da ponovimo, potezi državne vlasti koji imaju za cilj nestanak države kao povratnu reakciju izazvaće potrebu njene odbrane. Tu eventualnu odbranu – Demokratska partija socijalista će predvoditi. Kada se brani svoja domovina i njen ustav, nema ograničenja!

DPS je postigao veliki uspjeh na izborima u Podgorici, ali „tas na vagi“ su Milatović i Ura. Što očekujete, u kom će pravcu krenuti Milatović i da li bi DPS bio spreman da prihvati uslov da Luka Rakčević dobije mjesto gradonačelnika?

ERAKOVIĆ: U pravu ste, Demokratska partija socijalista ostvarila je impresivan rezultat na izborima u Podgorici i Kotoru. Rezultatom od 30 odsto u glavnom gradu (koji u samom centru Podgorice ide i do 40 odsto), rezultat je kojim malo koja partija u Evropi može da se pohvali. Dodatno, čini mi se da se ne može pohvaliti gotovo nijedna koja se nalazi u opozicionom statusu.

Što se tiče eventualnih postizbornih aranžmana, principi su jasni – možemo razgovarati sa svima koji su nastupali na antivladinoj platformi, a to je platforma koja je – podsjećam vas, ubjedljivo trijumfovala sa osvojenih 32 mandata naspram 27, koliko je osvojila aktuelna parlamentarna većina koja čini Vladu. Drugi princip je takođe jasan i podrazumijeva jasna demokratska pravila u smislu poštovanja snage svakog od činilaca, odnosno poštovanja snage koja je zasluga povjerenja građana. Finalno i najvažnije – govorili smo u kampanji, a ponavljamo i sad: nećemo biti dio nikakvih neprincipijelnih dogovora. Spremni smo i da nastavimo borbu iz opozicije ili da ponovo idemo na birališta ukoliko za tim bude potrebe, ali svoje definisane principe nećemo mijenjati.

Kakva su očekivanja od izbora u Budvi?

ERAKOVIĆ: I na prethodnim izborima, održanim u maju, Demokratska partija socijalista je ostvarila dobar izborni rezultat. Podsjećam vas da smo tada ostvarili rezultat od 2.228 glasova i da smo porasli sa pet, koliko smo osvojili u oktobru 2022. godine, na sedam mandata. Prije i nakon izbora smo govorili da bez nas neće biti moguće formirati vlast. Dešavanja nakon tih izbora su nam u potpunosti dala za pravo. Sada, uzimajući u obzir aktuelne političke trendove ali i – vjerujem, zasićenost građana Budve haosom koji već godinama prouzrokuje aktuelna vlast, siguran sam da možemo očekivati dodatan rast. Imamo najboljeg nosioca liste i imamo najbolji tim. Ono što je svakako sigurno, bez Demokratske partije socijalista neće biti moguće formirati vlast.

Prošle su dvije godine od početka izbornog procesa u opštini Šavnik, koji još nije završen. Što dalje?

ERAKOVIĆ: Pravna situacija u Šavniku u potpunosti je jasna, a potvrdio je nedavno čak i aktuelni predsjednik države Jakov Milatović kada je saopštio da se novi izbori ne mogu raspisati sve dok se započeti izborni proces ne okonča. U simboličkom smislu, situacija u Šavniku najbolja je slika i prilika stanja u Crnoj Gori nakon 30. avgusta 2020. godine – anarhija, haos i bezakonje. Demokratska partija socijalista će uvijek insistirati na institucionalnom pristupu rješavanju problema. U konkretnom slučaju to znači da ćemo istrajati da se izbori završe na par preostalih biračkih mjesta kako bi se dobili konačni rezultati lokalnih izbora koji su započeti u oktobru 2022. godine. A oni koji su lomili biračke kutije i njihovi nalogodavci će snositi posljedice za nešto što je do sada bilo nezamislivo u Crnoj Gori. I njima i izbornim turistima koji glasaju u dvije ili tri države mora biti jasno da će kad-tad morati da odgovaraju za kršenja zakona.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments