HomeFokusUPOZORAVAJUĆE: Specijalno odjeljenje Višeg suda za četiri godine donijelo 19 presuda

UPOZORAVAJUĆE: Specijalno odjeljenje Višeg suda za četiri godine donijelo 19 presuda

Od spektakularnih hapšenja do pravosnažnosti presuda u Crnoj Gori, dug je put. To i ne čudi kada se suđenje u samo jednom predmetu odgađalo skoro 20 puta.

Jedna od ključnih poruka iz Brisela je da, između ostalog, moramo imati sudske epiloge kako bi ostvarili rezultate u ključnim reformama vladavine prava. Svjedoci smo brojnih hapšenja zvučnih imena, pokretanja istraga, te potvrđivanja optužnica, pa i počecima suđenja. No, tu kao da sve staje. Od sudskih epiloga brojnih afera i dalje smo daleko.

Od spektakularnih hapšenja do pravosnažnosti presuda u Crnoj Gori, dug je put. To i ne čudi kada se suđenje u samo jednom predmetu odgađalo skoro 20 puta.

„Kao što je slučaj predmeta Vesne Medenice, gdje je sasvim očigledno svima, tužilaštvu i sudovima, naročito advokatima, da se radi sada već jednom aktivno kontinuirane obstrukcije, da u dogledno vrijeme nemamo pravosnažnu presudu, kakva ona bila u tom slučaju i drugim slučajima“, kaže za TVCG Dejan Milovac iz MANS-a.

A šta tek očekivati od starijih slučajeva, kada oni najsvježiji tapkaju u mjestu…

„Stanje u crnogorskom pravosuđu je alarmantno. Imamo oko 70.000 neriješenih predmeta. Ako pogledamo one najznačajnije, koji se tiču visoke korupcije i organizovanog kriminala, u zadnje četiri godine Specijalno odjeljenje Višeg suda donijelo je svega 19 presuda“, poručuje advokat Branislav Lutovac.

„Na primjer, za političku korupciju mi nemamo nijednu presudu na visokom nivou, jer vidjeli smo šta se sve dešavalo sa ovim predmetom koji se naziva Koverta i možda upravo ti slučajevi koji su ukazivali na sve ono što je bilo u prethodnih tri decenije, a koji još uvijek nisu presuđeni, neke od njih nisu došli ni da potvrde optužnice, pokazuju koliko je crnogorskom pravosuđu potreban tzv. reset“, dodaje Milovac.

To podrazumijeva, poručuju oba naša sagovornika, proces vetinga.

„Mi smo reformisali jednu poziciju u tužilaštvu, poziciju glavnog specijalnog tužioca. Mi ih dalje imamo i u Višem tužilaštvu, i u specijalnom tužilaštvu, i u osnovnim tužilaštvima, kadar koji je zapravo dozvolio da se desi ovo što se desi, da se desi sve te afere, da one budu neotkrivene“, ističe Milovac.

„Veting je predviđen bio i u programskom dijelu sadašnje vlade, kada je bilo nagoviješteno da će se donijeti leks specijalis o sprovođenju vettnga. Međutim, to je ostalo mrtvo slovo na papiru“, ocjenjuje Lutovac.

Osim što nedostaju pravosnažne, brojni slučajevi čekaju čak i na prvostepene presude.

„Događaj koji se desio na Cetinju je jedna velika opomena kako to, kad je neefikasno pravosuđe, kad poslije tri godine nije moguće donijeti pravosnažnu presudu, odnosno prvostepenu presudu u ovom slučaju, pa se takva lica puste na slobodu i dolazi do događaja kojima smo svjedočili“, kaže advokat.

Svjedočićemo još dugo čini se mnogim optužnicama, zatim i sudskim postupcima koji nikako da se okonče.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments