Mogućnost uvođenja video nadzora najavila je ministraka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović. Socijalni radnici problem adresiraju psiholozima, a izostaje suštinska pomoć porodicama, kazao je Rovčanin
Učenike osnovnih i srednjih škola mogle bi u septembru u dvorištima i holovima škola dočekati kamere.
To je juče, tokom sjednice skupštinskog Odbora za za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, najavila ministarka Anđela Jakšić Stojanović.
Predstavnici izvršne vlasti i poslanici juče su razmatrali sve češći problem nasilja u školama.
Jakšić Stojanović je kazala da će video nadzor biti postavljen u skladu sa propisima
Ministarka je kazala da djeca gledaju neadekvatnu komunikaciju i na televiziji, zbog čega ne čudi što je u njihovim glavama prihvatljivo nepristojno ponašanje.
Izvršna direktorka udruženja Roditelji Kristina Mihailović kazala je da se “od početka nije radilo sa djecom i porodicom, da se čeka da dijete napravi krivično djelo, pa se konstatuje da postoji problem”.
Upozorila je na to da se u medijima ponovo pominju maloljetnici koji su godinama prolazili bez adekvatnih sankcija.
Predsjednik Odbora Nikola Rovčanin kazao je da je ključni problem to što socijalni radnici problem adresiraju na psihologe. Ukazao je na to da sistem nije pružio podršku porodicama, a da veliki broj njih nema novca za privatne tretmane kod stručnih radnika.
Tokom sjednice, predstavnici izvršne vlasti podsjetili su i na to da će Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa resorom rada i socijalnog staranja, od septembra pokrenuti pilot projekat uvođenja asistenata za sprečavanju nasilja i vandalizma u školama.
Jakšić Stojanović je još naglasila i da je održala sastanke sa psiholozima i pedagozima, te da se ispostavilo da oni ne mogu da rade na prevenciji nasilja, s obzirom na to da imaju previše administrativnog posla.
Iz Zavoda za školstvo predložili su donošenje vaspitnog plana, koji bi bio zakonska obaveza.
“Po uzoru na najbolje obrazovne sisteme u regionu, odnosno na slovenački sistem”, kazala je Raba Hodžić, direktorka Zavoda za školstvo.
Radoje Novović iz te institucije kazao je da se vaspitna funkcija bolje realizuje u manjim ili u školama u ruralnim područjima.
“Zaključili smo i da učenici ne znaju što je nasilje. Kao nasilje definišu fizičko nasilje, prijetnje i vrijeđanje. Toga je najmanje. U narednom periodu moramo više da radimo na edukaciji i prevenciji”, naglasio je Novović.
2,7 odsto učenika je procenat problematičnih đaka. Djeca koja tokom jedne školske godine pretrpe nasilje, vjerovatno su trpjela i ranije ili će se sa tim problemom sresti u nastavku školovanja, podaci su iz istraživanja Zavoda za školstvo
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopšteno je da Uprava policije nema dovoljno službenika kako bi omogućila više policajaca u blizini škola.
Državni sekretar Petar Koprivica ocijenio je da treba naći i riješiti uzrok nasilja.
Iz Ministarstva pravde su najavili da će vrlo brzo biti uspostavljen najavljeni Registar pedofila, a da taj resor čeka dokumentaciju od sudova.
Predstavnici Vlade, civilnog sektora i poslanici saglasni su da svi u lancu imaju odgovornost – roditelji bi trebalo da više ulažu u vaspitanje djece, škole u kadar, posebno stručni (psihološko-pedagoške službe), koje bi radile sa problematičnim đacima.