Cijene nafte kliznule su danas na međunarodnim tržištima ispod 74 dolara pod pritiskom kontinuiranih previranja na finansijskim tržištima koja su potaknuli problemi u bankovnom sektoru. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 76 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 73,94 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 52 centa nižoj cijeni, po 67,83 dolara.
Tržišta su ove nedjelje potresla kolaps američke banke Silicijumske doline (SVB) i Signature banke, kao i problemi u švajcarskoj Credit Suisse i America’s First Republic, što je izazvalo nagli pad akcija banaka.
Investitore je uvjerila švajcarska centralna banka, koja je Credit Svisu obezbijedila 50 milijardi franaka pomoći. Situacija u SAD se smirila nakon odluke da se uplate depozita svim klijentima i najave velikih banaka o pomoći Prvoj republici od 30 milijardi dolara.
Raspoloženje na tržištu danas je ponovo pokvarila najava SVB finansijske grupe da je zatražila zaštitu od povjerilaca, pa su akcije najvećih banaka pale u elektronskom trgovanju prije otvaranja berze.
Previranja na berzama i strah od bankarske krize takođe su opterećivali tržišta nafte, a cijene su se stabilizovale u četvrtak nakon što su saudijski mediji izvijestili o sastanku saudijskog ministra energetike princa Abdulaziza bin Salmana i zamjenika ruskog premijera u Rijadu.
Princ Abdulaziz bin Salman i Aleksandar Novak razgovarali su o naporima OPEK+ da sačuva tržišnu ravnotežu i potvrdili da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici do kraja godine smanjiti proizvodnju za dva miliona barela dnevno.
„Uslovi za jake trgovinske kolebanje su i dalje prisutni. Oscilacije cijena nafte su se povukle neko vrijeme, ali još nije gotovo“, rekao je Stiven Brenok iz PVM-a.
Pad cijena naglašava „stalnu krhkost tržišta“, rekao je Ole Hansen iz Sakso banke.
Članice OPEK+ pripisale su ovonedjeljni pad cijena nafte finansijskim previranjima, a ne neravnoteži ponude i potražnje, dodajući da očekuju stabilizaciju tržišta.
Ali analitičari očekuju da će tijesna globalna ponuda podržati cijene u bliskoj budućnosti, ukazujući na očekivani oporavak tražnje u Kini, pri čemu će se američki izvoz u martu približiti svom najvišem nivou u skoro dvije i po godine.
OPEK je u odvojenom izvještaju objavio da je u četvrtak barel naftne korpe njegovih članica pao za 2,47 dolara, na 73,75 dolara.