HomeFokusDanas je Međunarodni dan žena: Masovni protesti se održavaju širom svijeta

Danas je Međunarodni dan žena: Masovni protesti se održavaju širom svijeta

Motivi za demonstracije su brojni: od talibanske represije nad pravom žena na obrazovanje, rad i učešće u javnom životu, preko masovnog antirežimskog pokreta u Iranu izazvanog smrću mlade žene jer se nije skromno pokrila, na ugrožavanje prava na abortus u SAD, i posljedice rata u Ukrajini na žene

Žene širom svijeta masovno su protestovale u srijedu na Međunarodni dan žena da bi odbranile svoja prava koja su ugrožena u sve više zemalja. Planirani su mnogi organizovani protesti u velikim gradovima poput Madrida, gdje se veliki događaj obično održava 8. marta.

Motivi za demonstracije su brojni: od talibanske represije nad pravom žena na obrazovanje, rad i učešće u javnom životu, preko masovnog antirežimskog pokreta u Iranu izazvanog smrću mlade žene jer se nije skromno pokrila, na ugrožavanje prava na abortus u SAD, i posljedice rata u Ukrajini na žene.

„Žene su prve žrtve rata i nedovoljno su zastupljene u diplomatskim pregovorima“, rekli su lideri Savjetu bezbjednosti UN u utorak. „Ravnopravnost polova je sve dalje. Sadašnjim tempom biće postignuta za 300 godina, procjenjuje UN Vomen“, rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš u ponedjeljak u Njujorku u govoru prije debate koju je organizovala Komisija o statusu. žena (CSR).

EU donijela sankcije talibanskom ministru

Gutereš je kao primjer naveo Avganistan, gdje se „žene i djevojke uklanjaju iz javnog života“. Univerziteti u zemlji otvoreni su u ponedjeljak poslije duge zimske pauze, ali samo muškarcima je bilo dozvoljeno da pređu prag, pošto je ženama zabranjeno da pohađaju univerzitete otkako su se talibani vratili na vlast 2021. godine.

Evropska unija je simboličnim i potpuno novim potezom uoči 8. marta uvela sankcije talibanskoj ministrici visokog obrazovanja Nedi Mohamad Nadim, koja je „odgovorna za opšte kršenje prava žena na obrazovanje“.

EU je sankcijama kaznila i druge pojedince ili subjekte odgovorne za kršenje prava žena u Iranu, Rusiji, Južnom Sudanu, Mjanmaru ili Siriji. U Londonu, Muzej Madame Tissauds proslavlja Dan žena otkrivanjem nove voštane figure sufražetkinje Emmeline Pankhurst, koja je 1903. godine osnovala ženski pokret koji je tražio pravo glasa za žene. 

U nekim zemljama protesti su zabranjeni

U Evropi su planirani skupovi u nekoliko zemalja, među njima i u Francuskoj, gdje će se manifestacijama tražiti „jednakost žena u poslu i životu” i biće održane u oko 150 gradova, a akcenat će biti na protivljenju aktuelnoj penzijskoj reformi, za koje smatraju da je nepravedno prema ženama.

Na drugim mjestima u svijetu protesti su zabranjeni u nekim zemljama, na primjer u Lahoru u istočnom Pakistanu. Vlasti te konzervativne i patrijarhalne zemlje odluku o zabrani opravdale su „kontroverznim transparentima“, za koje kažu da su poruke o tabu temama poput razvoda, seksualnog zlostavljanja ili menstruacije.

Na Kubi se, zbog nemogućnosti otvorenih protesta, ženske nezavisne organizacije mobilišu u „virtuelnim demonstracijama“, na društvenim mrežama u kampanji senzibilisanja javnosti za femicid.

U Kolumbiji prošle godine ubijeno 614 žena

U Meksiku, pod sloganom „Nema više ubijenih žena“ i „Protiv muškog nasilja i nesigurnog rada“, protesti se održavaju u većim gradovima u zemlji u kojoj je 2022. godine, prema zvaničnim podacima, bilo 969 slučajeva femicida. 

U Kolumbiji skupovi zahtijevaju mjere protiv povećanja femicida, o čemu svjedoče podaci. U 2020. godini 182 su ubijene samo zato što su bile žene, a 2022. godine ubijeno je 614 žena, prema zvaničnim podacima. Američki državni sekretar Antoni Blinken i prva dama Džil Bajden uručiće u Vašingtonu nagradu za doprinos „boljoj budućnosti“ za „jedanaest izuzetnih žena iz cijelog svijeta“. 

U Mađarskoj i Poljskoj ugroženo pravo na abortus

Aktivistkinje za prava žena mobilišu se za ovogodišnji Dan žena posebno za odbranu prava na abortus, koje je u Sjedinjenim Državama sve više ugroženo odlukom Vrhovnog suda iz juna da poništi odluku „Roe protiv Vejda“ koja je to pravo garantovala ustavom iz 1973. godine.

U Evropi, pravo na abortus je ugroženo u Mađarskoj i Poljskoj, koje imaju najstroži zakon o abortusu. „Borimo se protiv patrijarhata koji se neprestano bori protiv naših prava, kao što je pravo na abortus, koje smo ostvarili i borbom“, navodi se u manifestu objavljenom uoči marša u Madridu, zakazanog za 20 časova.

SourceDan
POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments