HomeSportCrvena zvezda sija iznad Tel Aviva

Crvena zvezda sija iznad Tel Aviva

Košarkaši Crvene zvijezde pobijedili su Makabi u Tel Avivu sa 89:86 u okviru 24. kola Evrolige.

Kako se snovi o plasmanu u Top 8 Evrolige ne bi potpuno raspršili, crveno-bijeli su imali imperativ pobjede u Izraelu ove večeri. Zahvaljujući fenomenalnom skoku pod oba obruča, te magičnom Nemanji Nedoviću koji je postao pravi gazda ove arene u Tel Avivu – Crvena zvezda je prekinula loš niz rezultata i upisala 11. pobjedu u sezoni.

Idealan početak imala je Crvena zvezda. Ognjen Dobrić je ponovo odlično otvorio utakmicu i serijom od 5:0 postavio upravo taj rezultat na semaforu za prva dva minuta. Bilo je od velike važnosti za ekipu Duška Ivanovića da uspore Makabi i da ih drže u stisku što je duže moguće jer u tom slučaju – oni gube. Ipak, ona startna energija crveno-bijelih u oba pravca je popustila, pa je izraelski sastav uzvratio jačom mjerom. No, kada je Zvezda uredno postavljala odbranu, Makabi često nije pronalazio rješenje.

Osjetio je Ivanović da je neophodna nova energija u napadu i Nemanja Nedović je ušao poslije prvih pet minuta na parketu. To ne samo da je unijelo energiju, već je upumpalo samopouzdanje u srpskog beka koji je pogodio dve vezane teške trojke sa visokim lukom.

Ono što nije mogao da ubaci na „italijanskoj tuneji“, Nedović je nadoknadio u „Menora Mivtačim areni“. Tako se nametnuo kao lider ekipe na ovoj utakmici. Makabi se dobro držao imajući u vidu da su primili neke teške poene, a sve to bilo je zahvaljujući dvojcu Bonzi Kolson-Vejd Boldvin. No, Nemanja Nedović je nastavio da briljira, a najveću pomoć imao je u Ognjenu Dobriću i izvanrednom Nikoli Ivanoviću koji je dijelio asistencije kao od šale i preuzeo na sebe odgovornost organizatora igre u Tel Avivu.

Pravila je Zvezda serije i od 10:0 i od 9:0, dolazila do dvocifrene prednosti, što je Makabi uspijevao da „presječe“, samo zahvaljujući lošim odlukama crveno-bijelih u napadu budući da je bilo nekoliko „praznih pucnjeva“.

Samim tim zaključak iz prvog poluvremena bio je – Zvezda je trebalo da vodi ubjedljivije od onih 44:34.

Veoma agresivno je Makabi započeo drugo poluvrijeme. Vejd Boldvin je bio njihova zvezda vodilja, ali bilo je bitno da Zvezda ima odgovore na sve to. Imali su. Skokovi su pravili razliku u korist srpskog i regionalnog šampiona. Naprosto su izluđivali indisponirani izraelski sastav u ovom segmentu igre i iz toga pravili razliku koja je dostigla i maksimalnih „+16“ poslije 24 minuta igre. Tada je Zvezda imala praktično duplo više skokova od svog protivnika (25:13). U tim trenucima, Ivanović nije ni koristio Nemanju Nedovića i Luku Vildozu. Najbolji strijelac Crvene zvezde je ponovo šansu dobio baš kao i u prvom poluvremenu – posle pet-šest minuta. I, šta radi? Nastavlja tamo gdje je stao, ništa mu nisu mogli… Dvije trojke, prodor i suzbijanje pokušaja rivala da se uključi u utakmicu. Usput, kontrola skoka omogućavala je gostima iz Beograda da dominantno krče sebi put ka vrlo bitnoj pobjedi u Tel Avivu i prekidu crne serije.

Ali, energija je stagnirala, napad je stao i Crvena zvezda ušla je u krizni period koji je Makabi uspio da iskoristi. Vejd Boldvin je blistao i u drugom dijelu igre radio isto ono što i Nedović na drugoj strani. Za njega odbrana Zvezde tada nije imala pravi plan, igrao je meč karijere. Tada se i dvorana uključila u utakmicu pošto su obično bili dosta mirni i upućivali po koji zvižduk svojim igračima kada su bili nemoćni u skoku. I ubrzo Makabi nadoknađuje sve i dolazi na posjed razlike.

Nova drama, nešto što je gotovo uvijek sigurno kada su mečevi Crvene zvezde Evrolige u ovoj sezoni. U krucijalnom momentu, pirueta Ognjena Dobrića obezbjeđuje njegovom timu tri poena viška na 12 sekundi pre kraja.

Lopta je u posljednjem napadu išla, očekivano, na Boldvina, ali Mitrović ga je zaustavio faulom. On je realizovao oba penala, pa je Zvezda sve imala u svojim rukama. Lopta je, očekivano, išla hladnokrvnom Vildozi u ruke i onda se on preselio na liniju za slobodna bacanja. Pogodio je oba za produžetak neizvjesnosti. Ubrzo se ponovila slika na obje strane, Boldvin je potom gađao sa polovine ne bi li iznudio produžetak i umalo je pogodio…

Briljirao je Nemanja Nedović sa 28 poena i šest trojki iz devet pokušaja. Međutim, veliki junak Zvezdine pobjede je Luka Mitrović sa 14 poena i šest skokova. Dvocifreni su još bili Ognjen Dobrić sa 13, Filip Petrušev sa 12 i Luka Vildosa sa 10 poena, ali i veoma bitnim slobodnim bacanjima na kraju. Kod Makabija fenomenalan je bio Vejd Boldvin sa 38 poena, a pratio ga je Kolson sa 16.

Slijedi pauza zbog kup takmičenja, a Zvezda naredni meč igra u Evroligi igra 24. februara u Beogradu protiv Albe.