HomeFokusArheolozi u Iraku otkrili hram star 4.500 godina

Arheolozi u Iraku otkrili hram star 4.500 godina

Arheolozi su u Iraku otkrili ostatke starog sumerskog hrama starog 4.500 godina koji je posvećen Ningrisu, mesopotamijskom bogu grmljavine.

Na projektu sarađuju stručnjaci iz Britanskog muzeja, koji su pronašli i ostatke izgubljene palate kraljeva Girsua, na prostoru današnjeg mjesta Telo, u južnom Iraku. Otkriveni hram je izgrađen od opeke i blata, a pripadao je drevnom gradu Girsu.

„U samom centru grada Girsua otkrili smo jedan od najvažnijih svjetih prostora drevne Mesopotamije, hram posvećem centralnom bogu Girsu“, istakao je Sebastijan Rej, kustos za staru Mesopotamiju i vodeći arheolog Britanskog muzeja u Londonu.

Preliminarni daljinski radovi u Girsu prošle godine locirali su ostatke ogromnog kompleksa koji je ranije bio nepoznat javnosti, a nalazi se na lokalitetu Tablet Hil.

Arheolozi su otkrili glavno svetilište sumerskog boga, Ningirsu.

Naziv hrama je Eninu, „Bijela ptica groma“, i smatra se jednim od najvažnijih hramova Mesopotamije, istorijskog regiona zapadne Azije.

„Britanska arheološka iskopavanja u Iraku dodatno će otkriti značajne drevne ere Mesopotamije.To je istinsko svjedočanstvo jakih veza između dvije zemlje u cilju unapređenja zajedničke saradnje između dvije zemlje“, rekao je dr Ahmed Fakak Al-Badrani, irački ministar kulture.

Ostatke Girsa prvi je otkrio francuski arheolog Ernest de Sarčez još 1877. godine. Sve artefakte je sklonio, među njima i statuu sumerskog kralja Gudea.

Otkriće Girsua prije 140 godina otkrilo je postojanje sumerske civilizacije i bacilo svijetlo na neke od najvažnijih spomenika mesopotamijskeske umjetnosti i arhitekture.

Sourcertcg
POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments