Policijski službenici Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA BiH) privremeno su oduzeli dokumentaciju iz jednog privatnog fakulteta u Brčkom.
Riječ je o nastavku akcije nazvane „Klaster“ pokrenute prije više mjeseci koja se provodi po nalogu Suda BiH po nadzorom Tužiteljstva BiH, saopšteno je iz SIPA-e BiH.
„Privremeno oduzimanje dokumentacije vrši se zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena krivična djela organizovani kriminal, nedopuštena trgovina i pranje novca propisana Krivičnim zakonom BiH“, navodi se u saopštenju.
Dodaju da je riječ i o krivičnim djelima poticanje, zloupotreba položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje ili uništenje službene isprave.
„Iz Internacionalnog univerziteta Brčko izuzima se obimna dokumentacija, koja između ostalog obuhvata i dosijee studenata za koje postoji sumnja da sadrže dokaze o nezakonitom postupanju navedene visokoškolske ustanove“, saopštilo je Tužilaštvo BiH.
SIPA BiH je u sklopu iste akcije takođe privremeno oduzela dokumentaciju na jednom privatnom univerzitetu u Mostaru, a prije toga, 27. decembra dokumentacija je oduzeta iz jednog privatnog univerziteta u Banja Luci.
U akciji „Klaster“ u BiH je 21. februara 2023. uhapšeno 11 osumnjičenih za trgovinu univerzitetskim diplomama.
Radi se o rektorima, dekanima i profesorima na nekoliko privatnih univerziteta u BiH. Državno tužilaštvo ih tereti da su prodajom diploma stekli korist u iznosu od oko 600.000 maraka (oko 300.000 eura).
Iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH tad je saopšteno da je akcija sprovedena na području Banja Luke, Bijeljine, Istočnog Sarajeva, Prijedora, Kozarske Dubice, Brčkog, Travnika i Mostara.
Sa devet univerziteta oduzeto je 75 studentskih dosjea, matične knjige, evidencije i druga dokumentacija.
Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganić je tada izjavio da se „univerzitetska diploma može kupiti i na benzinskoj pumpi“.
Rad univerziteta nije pod nadzorom države, s obzirom na to da je oblast obrazovanja u nadležnosti entiteta Republika Srpska, deset kantona u Federaciji BiH, te Brčko distrikta, kao zasebne administrativne jedinice.
U Bosni i Hercegovini ima 39 univerziteta koji posjeduju dozvolu za izvođenje nastave.
Od toga je osam javnih, dok su ostali univerziteti u privatnom vlasništvu.
Otvaranje privatnih univerziteta doživjelo je ekspanziju u proteklih desetak godina.
Tako danas pojedina mjesta, poput Brčkog na sjeveroistoku BiH, imaju i po tri univerziteta.