Šansa asteroida da udari u Zemlju je 1 prema 625 , na osnovu projekcija podataka Evropske svemirske agencije.
Ali svemirska stijena – nazvana 2023 DV – jedini je objekat na NASA-oj listi rizika koji je rangiran na 1 od 10 na skali opasnosti od udara, matrici za kategorizaciju projektovanog rizika od sudara objekta sa Zemljom. Svi ostali objekti rangirani su 0 na toj skali.
Iako je DV 2023 na vrhu liste, njegovo rangiranje od 1 znači samo da je “šansa za sudar krajnje malo vjerovatna bez razloga za pažnju javnosti ili zabrinutost javnosti“, dok rang 0 znači “vjerovatnoća sudara je nula, ili je toliko niska da je efektivno nula”
“Ovaj objekat nije posebno zabrinjavajući“, rekao je Davide Farnocchia, inženjer u Laboratoriji za mlazni pogon u Pasadeni u Kaliforniji.
Možda će proći nekoliko dana prije nego što se novi podaci mogu prikupiti zbog blizine asteroida Mjesecu, napomenuo je Farnokija u e-poruci CNN-u.
“Posljednji pun mjesec bio je prije dva dana, i još uvjek se čini svijetlim i velikim na nebu, vjerovatno zaklanjajući 2023 DV od neposrednog posmatranja. Ali tada će objekat ostati vidljiv nedjeljama (čak i mjesecima sa većim teleskopima) kako bismo mogli da dobijemo mnogo posmatranja po potrebi“, dodao je on.
Prema podacima NASA-e, asteroid ima prečnik oko 160 stopa (oko 50 metara).
Dok 2023 DV kruži oko Sunca, ima 10 predviđenih bliskih prilaza Zemlji, sa najbližim slijetanjem 14. februara 2046. i devet drugih između 2047. i 2054.
Očekuje se da će asteroid putovati Zemlji najbliže oko 1,1 milion milja ( 1,8 miliona kilometara), bilježi NASA-in veb-sajt Eies on Asteroids.
Svemirska stijena je prvi put primijećena na našem nebu 2. februara.
Putuje oko 15,5 milja u sekundi (25 kilometara u sekundi) na udaljenosti većoj od 11 miliona milja (18 miliona kilometara) od Zemlje, završavajući jednu petlju oko Sunca svakih 271 dan.