Budžetom za 2023. godinu definisano je da se država može zadužiti do 600 miliona eura putem zaključenja kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama
Ministarstvo finansija je u ime Vlade Crne Gore, posredstvom kreditnog aranžmana sa Dojče bankom (Deutsche banke AG), obezbijedilo 100 miliona eura za finansiranje budžetskih obaveza u tekućoj godini i pomenuta sredstva od danas su na raspolaganju državi, saopšteno je iz ovog resora.
– Ugovor sa pomenutom bankom, zaključen je na period od tri godine, sa grejs periodom od 12 mjeseci i kamatnom stopom koju čini šestomjesečni EURIBOR uvećan za iznos margine od 5,9%. Prva rata kamate plaća se šest mjeseci od povlačenja kreditnih sredstava, dok će otplata glavnice započeti dvanaest mjeseci nakon povlačenja tih sredstava i biće sprovedena plaćanjem pet jednakih rata glavnice, navode iz Ministarstva.
Takođe, kako dodaju, pored troškova kamate, na iznos kredita plaća se naknada za obradu kredita u iznosu od 1,35% ukupne vrijednosti kredita, odnosno u iznosu 1.35 miliona eura. Naknada za obradu kredita plaća se kao odbitak od ukupnog iznosa kredita.
– Pozajmica od 100 miliona kod respektabilnog partnera, predviđena je Zakonom o budžetu za tekuću godinu i realizovana je u cilju obezbjeđenja nedostajućih sredstava, a u funkciji redovnog i nesmetanog izmirivanja svih obaveza države. Imajući u vidu tržišna kretanja, navedeni aranžman zaključen je po prihvatljivim i održivim uslovima, doprinosi fiskalnoj otpornosti i predstavlja korak bliže zatvaranju neophodne finansijke konstrukcije za ovu godinu, dodaju iz Ministarstva finansija.
Dakle, kako navode, realizovano zaduženje dodatna je podrška u suočavanju države sa globalnim rizicima ali i dokaz odgovornog vođenja ekonomske politike Vlade, čiji je primarni zadatak da zaštiti građane i privredu od takvih potresa, istovremeno stvarajući uslove za ekonomsku održivost i prosperitet društva.
– Podsjetimo budžetom za 2023. godinu definisano je da se država može zadužiti do 600 miliona eura putem zaključenja kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama, sa domaćim ili inostranim bankama, kroz emisiju državnih zapisa i/ili obveznica na domaćem i/ili međunarodnom tržištu, kao i zaključenjem bilateralnih ili drugih kreditnih aranžmana, zaključuju oni.