Vlada je usvojila informaciju o početku polugodišnjeg istraživanja javnog mnjenja o stavovima građana o štampanim medijima i elektronskim publikacijama. Trenutno u Crnoj Gori ne postoji nijedan zvaničan sistem mjerenja, koji bi pokazao čitanost ovih medijskih formata i stepen povjerenja koji građani u njih imaju. Iz Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, kazali su da zbog činjenice da zvanična metrika ne postoji, država ni u jednom trenutku nema informaciju o tome kakvo je stanje na ovom dijelu medijskog tržišta.
“Ova istraživanja će pomoći da se stvori bolja slika o stanju na tržištu štampanih medija i portala, na transparentan i inkluzivan način. Istraživanja će se sprovoditi na osnovu upitnika koji će biti definisan u saradnji sa medijskom zajednicom ”, kazala je ministarka Tamara Srzentić.
Cilj je, kako je saopšteno, da se dobiju informacije o tome kako građani doživljavaju medije, koliko smatraju da su zastupljene teme od javnog interesa, šta nedostaje, da bi se na osnovu tih inputa dizajnirali konkursi preko Fonda za medijski pluralizam i odgovorilo onome što je interesovanje javnosti. Takođe, zvanična metrika nije postojala ni za elektronske medije koji su u nadležnosti Agencije za elektronske medije (AEM). Iz tog razloga, AEM je počeo sa redovnim istraživanjima javnog mnjenja o stavovima građana o televizijama u Crnoj Gori, dok se za naredni period planiraju i istraživanja javnog mnjenja koja se odnose na radio stanice.
U Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, kako je Srzentić najavila, planiraju da sprovode redovna istraživanja javnog mnjenja u odnosu na štampane medije i portale, kako bi dobili objektivnu sliku o kretanjima na tom dijelu medijskog tržišta.