Nastavnicima i drugom osoblju državnih škola u američkoj državi Tenesi dozvoljeno je da u školama nose skriveno oružje po zakonu koji je u petak potpisao guverner Bil Li.
„Važno je da damo školskim vlastima alat i mogućnost da ga koriste da bi zaštitili djecu“, rekao je Li novinarima.
Kako je ideja o naoružavanju nastavnika počela da dobija podršku, zagovornici kontrole oružja i porodice počeli su da se okupljaju na Kapitolu Tenesija da pokažu protivljenje.
Tokom konačnog glasanja ove nedjelje, demonstranti su uzvikivali „Krv je na vašim rukama!“, a mnogi su poveli hajku na republikanske poslanike odmah poslije glasanja, što je navelo predsjednika Predstavničkog doma Kamerona Sekstona da naredi da publiku izbace s galerije Skupštine.
Po zakonu koji odmah stupa na snagu, roditeljima i drugim nastavnicima biće zabranjeno da znaju ko je naoružan u školama.
Direktor, školski okrug i policija bi morali da se slože kome od osoblja da dozvole da nosi oružje, a onda bi oni koji to žele morali da dobiju dozvolu za nošenje pištolja i pismeno ovlašćenje direktora škole i policije. Takođe bi trebalo da prođu provjeru prošlosti i 40 sati obuke za korišćenje pištolja. Ne bi mogli da nose oružje na školskim skupovima na stadionima, u fiskulturnim salama i na sličnim mjestima.
Taj zakon je najveće proširenje pristupa oružju u Tenesiju od prošlogodišnje smrtonosne pucnjave u privatnoj osnovnoj školi u Nešvilu, gdje je napadač neselektivno otvorio vatru i ubio troje djece i troje odraslih prije no što ga je ubila policija.
Guverner Li je prvobitno kao odgovor na taj napad tražio od poslanika da propisom zadrže oružje podalje od ljudi za koje se smatra da su opasni za sebe ili druge, ali republikanska većina je ignorisala taj zahtjev.
Mnoge porodice su se sastale s Lijem i poslanicima u nadi da će ih ubijediti da odustanu od ideje o naoružavanju nastavnika, ali uzalud.
Nejasno je da li će školski okruzi primjeniti zakon. Portparol Okruga državnih škola Nešvila Šon Brajsted je rekao da je stav tog okruga da je „najbolje i najbezbjednije da samo aktivna policija nosi oružje“, ne i nastavnici.