Bilo da se radi o poslu, odnosima, toksinima u našoj okolini ili zdravstvenim problemima, stres može da ima ozbiljan uticaj na naše mentalno i fizičko blagostanje.
Nutricionista Klarisa Beri kaže za Exspress.co.uk da je „najbolji način da se smanji stres uklanjanje stresora, na primjer poboljšanjem upravljanja vremenom, distanciranjem od štetnih odnosa ili rešavanjem problema sa varenjem“. Međutim, nisu svi stresori unutar naša kontrole, a ponekad i mala pomoć sa strane, poput suplemenata, može da bude značajna.
Beri smatra da „kada birate suplement, izaberite visokokvalitetne proizvode renomiranog proizvođača, kako biste obezbijedili optimalan kvalitet i bezbjednost“.
„Iako suplementi mogu da budu primjenljivi na mnoge, svako od nas je drugačiji i neki suplementi su kontraindikovani sa određenim zdravstvenim stanjima ili ljekovima“, kaže nutricionista.
Ona predlaže da se uvijek konsultujte sa zdravstvenim radnikom prije nego što počnete da uzimate neki suplement.
Suplementi koje je Beri predložila su sljedeći:
Magnezijum
Magnezijum je esencijalni mineral uključen u preko 300 tjelesnih procesa.
„Često se naziva mineralom za smirenje zbog njegove sposobnosti da smanji stres i anksioznost umirujući nervni sistem i podstičući opuštanje. Magnezijum takođe ima ključnu ulogu u proizvodnji energije, zdravlju kostiju i funkciji mišića i nerava“, objašnjava Beri.
Ona dodaje da se ovaj mineral može dobiti ishranom, na primjer iz tamnozelenog povrća, avokada, crne čokolade, određenog voća, orašastih plodova i sjemenki, ali da ga mnogi ljudi i dalje ne dobijaju u dovoljnoj količini iz ishrane, što čini suplementaciju pametnom opcijom.
Studije su pokazale da suplementi magnezijuma mogu značajno da poboljšaju kvalitet sna i smanje simptome anksioznosti i depresije.
Omega-3 masne kisjeline
Omega-3 masne kisjeline su esencijalne masti važne za funkciju mozga, kardiovaskularno zdravlje i opšte blagostanje, kaže Beri.
Poznati su po svojoj sposobnosti da smanje upale i poboljšaju kognitivnu funkciju, a pokazalo se i da smanjuju simptome depresije i anksioznosti. Oni se prvenstveno nalaze u masnoj ribi, mesu, jajima, orašastim plodovima i sjemenkama, ali mnoge dijete imaju manjak omega-3 masnih kiselina, posebno najkorisnijih oblika EPA i DHA koji se isključivo nalaze u hrani životinjskog porijekla.
Ona smatra da je ovaj nedostatak dodatno otežan prekomjernom potrošnjom inflamatornih omega-6 masnih kisjelina iz žitarica i biljnih ulja, što narušava delikatnu ravnotežu omega-6 i omega-3 masnih kiselina u korist upale i lošeg zdravlja.
„Kada birate dodatak omega-3, potražite onaj koji ima visok sadržaj EPA i DHA i testiran je na zagađivače kao što je živa“, dodaje Beri.
Probiotici
Kada se razmatra nivo stresa i mentalno zdravlje, varenje ne smije da se zanemari, naglašava nutricionista.
„Crijeva sadrže trilione bakterija, poznatih kao crijevni mikrobiom, koje imaju važnu ulogu u održavanju našeg zdravlja varenjem hrane, proizvodnjom vitamina, podržavanjem imunološkog sistema, doprinoseći funkciji mozga putem osovine crijeva – mozak“, objašnjava ona.
Beri dalje navodi da ovaj „dvosmjerni sistem komunikacije između crijeva i mozga znači da neravnoteža u crijevnom mikrobiomu može da doprinese stresu i anksioznosti, dok hronični stres može negativno da utiče na zdravlje crijeva.
„Probiotici, koji su suplementi i koji sadrže specifične sojeve živih bakterija i kvasca, mogu da pomognu da se uspostavi ravnoteža bakterija u crijevima. To može da poboljša raspoloženje i smanji simptome anksioznosti i depresije, dok istovremeno poboljšava imunološku funkciju, smanjuje upalu i promoviše zdravo varenje“, smatra nutricionista.